NBA
| 2017-12-08 08:53:00

«Τρένο» οι Ρόκετς, παραπατάνε οι Θάντερ

Πέρασε από τη Γιούτα το Χιούστον, πατατράκ της Οκλαχόμα Σίτι με Νετς.

Στο 19-4 έφτασαν οι Ρόκετς και συνεχίζουν ακάθεκτοι. Η ομάδα του Χιούστον επικράτησε 112-101 στην έδρα των Τζαζ, με τον Πολ να σημειώνει 18 πόντους, με 9 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Χάρντεν με 29 πόντους. Από τους Τζαζ ξεχώρισε ο Μίτσελ που πέτυχε 26 πόντους.

Οι Θάντερ πήραν διαφορά σε ένα ακόμα ματς αλλά δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές στο τέλος. Γνώρισαν νέα ήττα με 100-95 από τους Νετς που έφεραν τούμπα το ματς στο τέταρτο 12λεπτο. Η ομάδα του Μπρούκλιν είχε κορυφαίο τον ΛεΒερτ με 21 πόντους και 10 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Οι Θάντερ που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζορτζ, είχαν πρώτο σκόρερ τον Ουέστμπρουκ με 31 πόντους.

Τη νίκη της ημέρας πέτυχαν οι Λέικερς που επικράτησαν 107-104 των Σίξερς στη Φιλαντέλφεια. Η ομάδα του Λος Άντζελες είχε επτά παίκτες (Νανς, Ίνγκραμ, Λόπεζ, Μπολ, Κάλντγουελ-Πόουπ, Ραντλ, Κλάρκσον), ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Εμπίντ με 33 πόντους.