Facebook Pixel Sportdog.gr | Ο Σλούκας... καθάρισε για τον Ομπράντοβιτς στην Βαρκελώνη
| 2017-12-09 00:01:00

Ο Σλούκας... καθάρισε για τον Ομπράντοβιτς στην Βαρκελώνη

Μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Φενέρμπαχτσε, μετά το πέρας της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η Φενέρμπαχτσε πήρε τα ηνία από το δεύτερο δεκάλεπτο και με σημείο αναφοράς την άμυνα κατάφερε να πάρει σημαντικό «διπλό» στην έδρα της Μπαρτσελόνα (83-68).

Στα τελευταία παιχνίδια της στην φετινή Euroleague η Φενέρμπαχτσε έχει βρει ρυθμό. Και το απέδειξε για μία ακόμα φορά, σε μια δύσκολη έδρα, όπως είναι αυτή της Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στη νίκη, συνεχίζοντας δίχως απώλειες την πορεία της.

Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία, βρίσκοντας λύσεις από Χάνγκα και Σάντερς, για το 28-22 της πρώτης περιόδου, έχοντας καταφέρει να «κλείσει» τους διαδρόμους προς το καλάθι της. Η συνέχεια, όμως, ήταν διαφορετική.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και χάρη στην άμυνά τους μάζεψαν τη διαφορά. Σαν να μην έφτανε αυτό, μάλιστα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε τα ηνία, με 38-39, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μπραντ Ουαναμέικερ, που έδωσε λύσεις στην επίθεση.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Για την ακρίβεια, η τουρκική ομάδα ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της. Μέσα από την άμυνα η Φενέρμπαχτσε πήρε ψυχολογία και με τους Σλούκα-Βέσελι να «εκτελούν» η διαφορά αυξήθηκε, για το 51-64, σκορ το οποίο έφερνε σε θέση ισχύος τους φιλοξενούμενους.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να μαζέψουν τη διαφορά, καθώς η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να βγάζει ένταση στην άμυνα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει σε υψηλά επίπεδα, με Ουαναμέικερ, Μέλι και Γκούντουριτς να δίνουν λύσεις (61-75, 37'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την Φενέρμπαχτσε να επικρατεί με 83-68 της Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 38-39, 51-64, 68-83.