Facebook Pixel Sportdog.gr | «Βασίλισσα» και στη Μαδρίτη η ΑΕΚ!
| 2017-12-12 23:18:00

«Βασίλισσα» και στη Μαδρίτη η ΑΕΚ!

Νίκησε την Εστουδιάντες με 78-85.

Γλυκόπικρη γεύση για την ΑΕΚ, που έκανε τρομερή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη στη Μαδρίτη με 78-85. Δεν κατάφερε όμως να καλύψει το -8 της ήττας της στον α' γύρο, παρότι στο φινάλε είχε την ευκαιρία. Οι κιτρινόμαυροι έχουν πλέον ρεκόρ 4-4 και φυσικά κοιτάζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσηςΚορυφαίοι οι Χάρις και Σάκοτα.

Η ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα με τους Γκριν, Λαρεντζάκη, Μαυροειδή, Τζέιμς και Χάρις. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα δεν βρήκαν τον στόχο από μακριά (0/4 τρίποντα) στην πρώτη περίοδο, παρόλ' αυτά διατηρούσαν την επαφή τους με το σκορ (14-12 στο 8'), με το δεκάλεπτο να λήγει 18-14. Ο Ελόνου έκανε σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ, όμως επιθετικά δεν βοήθησε.

Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν επιθετικά προβλήματα στην εκκίνηση της β' περιόδου, με τον Σάκοτα να είναι ο μοναδικός που σκόραρε, έχοντας 7 σερί πόντους και οι υπόλοιποι τέσσερις σημάδευαν μόνιμα το σίδερο. Παρέμενε πάντως πρόβλημα για την Ένωση το περιφερειακό σουτ, αφού οι "κιτρινόμαυροι" είχαν μόλις 1/7 τρίποντα... Κάπου εκεί χάλασαν όλα για την ΑΕΚ που έβγαζε άθλιες άμυνες, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +10 (41-31) και τον Σάκοτα να μειώνει για το 41-34 του ημιχρόνου.

Με μπροστάρη τον Χάρις σε επίθεση και άμυνα (!), η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (49-48 στο 25`) κι έχοντας όμως 9/15 βολές, αλλά τουλάχιστον έβαζε τα δίποντα (15/26)... Πλέον, πάντως οι παίκτες της Εστουδιάντες σούταραν με 6/22 τρίποντα και η Ένωση ήταν πάντα κοντά στο σκορ (52-50 στο 28`). Παρότι έβγαζε καλές άμυνες η ΑΕΚ, δεν είχε την άνεση να σκοράρει για να πάρει το προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να λήγει 56-55 με γκολ-φάουλ του Χάρις (17π.).

Ας είναι καλά ο Σάνερ-Μέντλεϊ που στο 64-57 χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με την ΑΕΚ να κάνει 7-0 και να ισοφαρίζει στο 33`! Μάλιστα με άλλο ένα σερί 5-0 έγινε το 64-69 στο 35`, με την ΑΕΚ να δείχνει χαρακτήρα. Το 64-57 έγινε 64-74 στο 36` και στο 17-0 το σερί της Ένωσης, που γύρισε από το -7 (64-57) για να φτάσει στο +10 (64-74) μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά! Πάνω που έγινε το 69-78, ο Λάντεσμπεργκ βάζει 4ποντο (!) με τρίποντο και 5ο φάουλ του Σάκοτα και μετά αφού αστοχεί ο Λαρεντζάκης κάνει το 76-78 από τα 6,75! Στα 17`` ο Λάντεσμπεργκ με βολές έκανε το 78-81. Ο ξεχασμένος Ελόνου κάρφωσε με δύναμη στα 9`` για το 78-83, με τον Χάρις να γράφει με βολές το τελικό 78-85.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  18-14 (στο 10'), 41-34 (στο 20'), 56-55 (στο 30`), 78-85 (40`)

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν η ΑΕΚ στο β` μέρος αποφάσισε να παίξει άμυνα, ενώ επιθετικά οι Χάρις και Σάκοτα τράβηξαν το κουπί, όλα είχαν μπει σε σωστό δρόμο.

ΓΙΑΤΙ ΚΕΡΔΙΣΕ Η ΑΕΚ: Το εκπληκτικό 17-0 σερί που έκανε το 64-57 σε 64-74 σε 5` ήταν η αρχή της αντεπίθεσης στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά το τρίποντο του Τζέιμς στο 78-76 έδιωξε τα φαντάσματα...

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Μάνι Χάρις λίγο έλειψε να κάνει double-double (19π. και 9 ριμπ.) έχοντας όμως άξιο συμπαραστάτη τον Σάκοτα που είχε 7 σερί πόντους στη β` περίοδο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η ΑΕΚ σούταρε εκτός έδρας με πάνω από 50% στα δίποντα (24/44), ενώ είχε και 8 κλεψίματα!

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ομάρ Κουκ σε 28.50 ήταν άριστος στη δημιουργία (9 ασίστ) αλλά είχε ένα ολοστρόγγυλο 0 στους πόντους...

Η ΕΞΕΔΡΑ: Δεν μας... ενόχλησαν οι Ισπανοί, ενώ αντίθετα οι Έλληνες παρότι λίγοι έσπρωξαν την ΑΕΚ στη νίκη.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: O Σάλβα Μαλδονάδο ίσως θα μπορούσε να δώσει περισσότερο χρόνο στον Σάνερ-Μέντλεϊ, ενώ ο Ντράγκαν Σάκοτα έδωσε στην ΑΕΚ αυτό που δεν είχε στα προηγούμενα εκτός έδρας ματς: ηρεμία.