«Βασίλισσα» και στη Μαδρίτη η ΑΕΚ!

Νίκησε την Εστουδιάντες με 78-85.

1.166views 4shares
Οι μάχες της Euroleague με ακόμα μεγαλύτερες αποδόσεις στο νέο Pamestoixima.gr.

Γλυκόπικρη γεύση για την ΑΕΚ, που έκανε τρομερή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη στη Μαδρίτη με 78-85. Δεν κατάφερε όμως να καλύψει το -8 της ήττας της στον α' γύρο, παρότι στο φινάλε είχε την ευκαιρία. Οι κιτρινόμαυροι έχουν πλέον ρεκόρ 4-4 και φυσικά κοιτάζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσηςΚορυφαίοι οι Χάρις και Σάκοτα.

Η ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα με τους Γκριν, Λαρεντζάκη, Μαυροειδή, Τζέιμς και Χάρις. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα δεν βρήκαν τον στόχο από μακριά (0/4 τρίποντα) στην πρώτη περίοδο, παρόλ' αυτά διατηρούσαν την επαφή τους με το σκορ (14-12 στο 8'), με το δεκάλεπτο να λήγει 18-14. Ο Ελόνου έκανε σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ, όμως επιθετικά δεν βοήθησε.

Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν επιθετικά προβλήματα στην εκκίνηση της β' περιόδου, με τον Σάκοτα να είναι ο μοναδικός που σκόραρε, έχοντας 7 σερί πόντους και οι υπόλοιποι τέσσερις σημάδευαν μόνιμα το σίδερο. Παρέμενε πάντως πρόβλημα για την Ένωση το περιφερειακό σουτ, αφού οι "κιτρινόμαυροι" είχαν μόλις 1/7 τρίποντα... Κάπου εκεί χάλασαν όλα για την ΑΕΚ που έβγαζε άθλιες άμυνες, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +10 (41-31) και τον Σάκοτα να μειώνει για το 41-34 του ημιχρόνου.

Με μπροστάρη τον Χάρις σε επίθεση και άμυνα (!), η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (49-48 στο 25`) κι έχοντας όμως 9/15 βολές, αλλά τουλάχιστον έβαζε τα δίποντα (15/26)... Πλέον, πάντως οι παίκτες της Εστουδιάντες σούταραν με 6/22 τρίποντα και η Ένωση ήταν πάντα κοντά στο σκορ (52-50 στο 28`). Παρότι έβγαζε καλές άμυνες η ΑΕΚ, δεν είχε την άνεση να σκοράρει για να πάρει το προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να λήγει 56-55 με γκολ-φάουλ του Χάρις (17π.).

Ας είναι καλά ο Σάνερ-Μέντλεϊ που στο 64-57 χρεώθηκε με τεχνική ποινή, με την ΑΕΚ να κάνει 7-0 και να ισοφαρίζει στο 33`! Μάλιστα με άλλο ένα σερί 5-0 έγινε το 64-69 στο 35`, με την ΑΕΚ να δείχνει χαρακτήρα. Το 64-57 έγινε 64-74 στο 36` και στο 17-0 το σερί της Ένωσης, που γύρισε από το -7 (64-57) για να φτάσει στο +10 (64-74) μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά! Πάνω που έγινε το 69-78, ο Λάντεσμπεργκ βάζει 4ποντο (!) με τρίποντο και 5ο φάουλ του Σάκοτα και μετά αφού αστοχεί ο Λαρεντζάκης κάνει το 76-78 από τα 6,75! Στα 17`` ο Λάντεσμπεργκ με βολές έκανε το 78-81. Ο ξεχασμένος Ελόνου κάρφωσε με δύναμη στα 9`` για το 78-83, με τον Χάρις να γράφει με βολές το τελικό 78-85.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  18-14 (στο 10'), 41-34 (στο 20'), 56-55 (στο 30`), 78-85 (40`)

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν η ΑΕΚ στο β` μέρος αποφάσισε να παίξει άμυνα, ενώ επιθετικά οι Χάρις και Σάκοτα τράβηξαν το κουπί, όλα είχαν μπει σε σωστό δρόμο.

ΓΙΑΤΙ ΚΕΡΔΙΣΕ Η ΑΕΚ: Το εκπληκτικό 17-0 σερί που έκανε το 64-57 σε 64-74 σε 5` ήταν η αρχή της αντεπίθεσης στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά το τρίποντο του Τζέιμς στο 78-76 έδιωξε τα φαντάσματα...

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Μάνι Χάρις λίγο έλειψε να κάνει double-double (19π. και 9 ριμπ.) έχοντας όμως άξιο συμπαραστάτη τον Σάκοτα που είχε 7 σερί πόντους στη β` περίοδο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η ΑΕΚ σούταρε εκτός έδρας με πάνω από 50% στα δίποντα (24/44), ενώ είχε και 8 κλεψίματα!

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ομάρ Κουκ σε 28.50 ήταν άριστος στη δημιουργία (9 ασίστ) αλλά είχε ένα ολοστρόγγυλο 0 στους πόντους...

Η ΕΞΕΔΡΑ: Δεν μας... ενόχλησαν οι Ισπανοί, ενώ αντίθετα οι Έλληνες παρότι λίγοι έσπρωξαν την ΑΕΚ στη νίκη.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: O Σάλβα Μαλδονάδο ίσως θα μπορούσε να δώσει περισσότερο χρόνο στον Σάνερ-Μέντλεϊ, ενώ ο Ντράγκαν Σάκοτα έδωσε στην ΑΕΚ αυτό που δεν είχε στα προηγούμενα εκτός έδρας ματς: ηρεμία.