Facebook Pixel Sportdog.gr | Ο ΠΑΟΚ... αυτοκτόνησε και οι διαιτητές τον «έσφαξαν»!
| 2017-12-13 21:31:00

Ο ΠΑΟΚ... αυτοκτόνησε και οι διαιτητές τον «έσφαξαν»!

Απίθανο black out του ΠΑΟΚ κόντρα στην Λούντβιγκμπουργκ και ήττα 83-63 στο Παλατάκι.

Την ήττα εντός έδρας από την Λούντβιγκμπουργκ με 83-63 γνώρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έβαλε μόλις 15 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος και δέχθηκε σερί 20-0.

Οι Θεσσαλονικείς πάντως έχουν και φοβερά παράπονα από την διαιτησία, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν πολλές φάσεις που τους... σφύριξαν ανάποδα. Πλέον το ρεκόρ των “ασπρόμαυρων” είναι 2-6 σχετικά με τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: O ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-2, η Λούντβιγκσμπουργκ ισοφάρισε (6-6) ενώ οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά με 10-11. Ο Γουόλκαπ έγραψε το 10-13 και ο Μαργαρίτης μείωσε σε 12-15. Το 15-15 έγινε από τον Γκος, στην συνέχεια ο Κόνιαρης με λέι απ διαμόρφωσε το 19-18 ενώ η Λούντβιγκσμπουργκ έκανε ένα σερί 0-5 (19-23). Ο Κόνιαρης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο (23-23).

Στο 12′ η Λούντβιγκσμπουργκ ήταν στο +5 (25-30, ο Κατσίβελης ήταν ο υπεύθυνος για το 29-30 και ο Μαργαρίτης (10 πόντους) έδωσε το προβάδισμα στους “ασπρόμαυρους” (31-30). Ο Ζάρας “χτύπησε” από τα 6.75 (34-32), στο 34-34 έγινε λάθος στην επαναφορά από πλευράς ΠΑΟΚ και αυτό οι Γερμανοί το εκμεταλλεύτηκαν (34-36). Ο Κατσίβελης είχε φτάσει τους 11 πόντους και έκανε το 40-38, ο Χαραλαμπόπουλος διαμόρφωσε το 47-43 και στο 48-46 υπήρχε τεχνική ποινή κατά του “Δικεφάλου”. Στην συνέχεια δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος του Μαργαρίτη και το ημίχρονο έληξε 48-47 (έντονες οι αποδοκιμασίες για τους διαιτητές).

Οι Θεσσαλονικείς δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου (48-50), ο Μαργαρίτης ισοφάρισε (50-50) και λίγο πριν το 27′ το σκορ ήταν 52-54. Ο Ζάρας διαμόρφωσε το 55-54 αλλά η Λούντβιγκσμπουργκ πέρασε μπροστά ξανά (55-58) στο 28′. Μετά γράφτηκε το 55-59 (ο ΠΑΟΚ είχε το πρόβλημα των τεσσάρων φάουλ του Μαργαρίτη) και στο 30′ η γερμανική ομάδα ήταν στο +4 (55-59).

Ο Γουόλκαπ (17 πόντους) συνέχιζε να προκαλεί προβλήματα στον ΠΑΟΚ (55-61 και μετά 55-63) ενώ η διαφορά υπέρ των Γερμανών ανέβηκε κι άλλο (55-66) καθώς ο “Δικέφαλος” είχε μπλοκάρει επιθετικά. Στο 34′ έγινε το 55-67 και ο Μαργαρίτης στην συνέχεια αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Ακολούθησε τεχνική ποινή κατά του ΠΑΟΚ (55-68) ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν το +17 (55-72 στο 35′). Ο αγώνας είχε αποκτήσει ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα (55-74), λίγο μετά το 37′ ο Κατσίβελης πέτυχε το πρώτο καλάθι (58-74) του “Δικεφάλου” στην τελευταία περίοδο και οι Γερμανοί επικράτησαν με 63-83.

Δεκάλεπτα: 23-23, 48-47, 55-59, 63-83

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΟΚ: Όταν σημειώνεις 15 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος και η διαιτησία σε πάει κόντρα, τότε δεν έχεις καμία ελπίδα.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Αμερικανός Γουόλκαπ είχε 18 πόντους και 5 ασίστ για τους Γερμανούς, έχοντας πολύ καλά ποσοστά (3/5 τρίποντα, 2/4 δίποντα, 5/6 βολές) σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Μπράντον Τρις δεν μπορεί να βρει τα "πατήματά" του στους "ασπρόμαυρους" έχοντας μόνο ένα άστοχο σουτ σε 5:39'΄ συμμετοχής...

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η αποβολή του Βαγγέλη Μαργαρίτη με το που... μπήκε στον αγώνα, στο 4ο δεκάλεπτο, οδήγησε στον μεγάλο εκνευρισμό δικαιολογημένα των γηπεδούχων και... καθάρισε το ματς για τους Γερμανούς.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Εκνευρισμένοι έφυγαν οι φίλοι του ΠΑΟΚ από το γήπεδο μετά τα όσα είδαν από τους διαιτητές, ενώ υποστήριξαν την ομάδα τους καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα...