Facebook Pixel Sportdog.gr | Ποιο ντέρμπι; Ο ΠΑΟΚ… ισοπέδωσε την ΑΕΚ με 21 πόντους διαφορά!
| 2017-12-16 18:19:00

Ποιο ντέρμπι; Ο ΠΑΟΚ… ισοπέδωσε την ΑΕΚ με 21 πόντους διαφορά!

Με άνεση οι Θεσσαλονικείς νίκησαν 86-65 την Ένωση

Απότομη ήταν η προσγείωση για την ΑΕΚ, καθώς μετά τις δύο μεγάλες νίκες κόντρα στον Ολυμπιακό και την Εστουντιάντες, δέχθηκε γερή «σφαλιάρα» από τον ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι», καθώς έχασε και μάλιστα πολύ εύκολα με 86-65.

Κορυφαίος για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Χρυσικόπουλος και Γκος με 18 πόντους, ενώ σπουδαίο ματς έκαναν και οι Κατσίβελης – Τζόουνς. Για την ΑΕΚ πάλεψε μόνος του ο Καββαδάς (16 πόντους), ενώ στος 12 έμεινε ο Σάκοτα.

Ο ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε πως ήταν αποφασισμένος να πάρει τη νίκη, καθώς προηγήθηκε με 5-0 και παρότι ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 5-4, ο Κατσίβελης έκανε το 12-8 ενώ το 17-11 έγινε από τον Γκος στο 6′. Η ΑΕΚ είχε μεγάλο πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση και έτσι τον Χρυσικόπουλο να κάνει το 22-12 και το 25-14. Ο Έλληνας άσος των Θεσσαλονικιών έκανε το 27-14 αλλά και το 28-16 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 29-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 31-19, ενώ από το… ανάποδο αντιαθλητικό στον Τσόχλα μετά από τράβηγμα του Ελονού (δείτε το ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ), η ΑΕΚ μείωσε σε 31-21. Ο Χαραλαμπόπουλος απάντησε για το 34-25 και ο Μαργαρίτης για το 42-30, όμως ο Καββαδάς προσπαθούσε μόνος του να κρατήσει κοντά στο σκορ την ΑΕΚ, μειώνοντας στο 43-36. Το ημίχρονο έκλεισε στο 45-36.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε… φορτσάτος και στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε 53-40 με τρίποντο του Γκος στο 23′. Ο Κλάσεν διαμόρφωσε το 55-40 αλλά και το 57-40 ενώ το 57-42 έγινε από τον Χάρις. Ο Γκος έγραψε το 59-42 και 64-45 στο 26′, μετατρέποντας το ντέρμπι σε… πάρτι. Η διαφορά έφτασε στο 66-46, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Σάκοτα για το 68-51.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του ματς. Ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 71-51, ακολούθησε εύστοχο σουτ από τον Χάρις (71-53) ενώ στην συνέχεια γράφτηκε το 71-55. Λίγο πριν το 33′ ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 73-55 και ο Τζόουνς το 75-55. Ο ΠΑΟΚ έφτασε το +23 (78-55) με τρίποντο του Ζάρα και ο αγώνας πλέον είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Χρυσικόπουλος “έγραψε” το 82-57, ο Τζόουνς κέρδισε αντιαθλητικό και οι Θεσαλονικείς ξέφυγαν με 86-60! Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 86-65.

Δεκάλεπτα: 29-19, 45-36, 68-51, 86-65

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Φιλ Γκος ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 18 πόντους και 4 ασίστ έδωσε πολύ σημαντικές λύσεις στην ομάδα του.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Το τρομερό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο, όταν... έκοψε τα φτερά στην Ένωση που προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι. Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο 57-40 και... καθάρισαν από νωρίς.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Μάικ Γκριν σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπήκε στο κλίμα της αναμέτρησης, μένοντας πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Περίπου 2.500 φίλοι του ΠΑΟΚ δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα στο Παλατάκι. Θα μπορούσαν να είναι και περισσότεροι...

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Παπαθεοδώρου... πέτυχε μία μεγάλη και άνετη νίκη κόντρα στον Σάκοτα, ο οποίος έδειξε σήμερα να ξεμένει από ιδέες. Ο ΠΑΟΚ ήταν φρέσκος και με πολλές επιλογές, ενώ η ΑΕΚ έπαιζε μονότονα με τραβηγμένες επιθέσεις από τους Αμερικανούς και πόντους του Καββαδά.

ΠΑΟΚ: Κλάσεν 8, Μαργαρίτης 5, Κατσίβελης 14 (3), Γκος 18 (3), Τζόουνς 12 (1), Χρυσικόπουλος 18 (3), Κρουμπάλι, Κόνιαρης, Τσόχλας, Ζάρας 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 8 (1)

ΑΕΚ: Τζέιμς, Γκριν 5, Χάρις 11 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Μαυροειδής 1, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 12 (1), Ατιτς, Μπάρλοου 3 (1), Μωραίτης 2, Καββαδάς 16, Ελονού 5