Facebook Pixel Sportdog.gr | Ο Ντόντσιτς «ξέρανε» τον Ομπράντοβιτς – Τεράστια νίκη της Ρεάλ στην Πόλη!
| 2017-12-28 22:02:00

Ο Ντόντσιτς «ξέρανε» τον Ομπράντοβιτς – Τεράστια νίκη της Ρεάλ στην Πόλη!

Μαγικά πράγματα από τον Σλοβένα και νίκη με 79-77 επί της Φενέρ!

Από τα πρώτα λεπτά η Φενέρμπαχτσε βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και χάρη σε προσπάθειες των Σλούκα και Ουαναμέικερ κατάφερε να πάρει τα ηνία (10-4, 4'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Νάναλι να κάνει αισθητή την παρουσία του, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (17-6, 7'). Η άμυνα των Μαδριλένων ανέβασε... στροφές και χάρη σε Ματσιούλις και Τέιλορ η διαφορά μειώθηκε, για το 17-10 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η παρουσία του Τζέισι Κάρολ έκανε πιο επιθετική την Ρεάλ Μαδρίτης. Ο έμπειρος σουτέρ έδωσε λύσεις, στο επιθετικό κομμάτι και οι Μαδριλένοι πλησίασαν σε απόσταση ενός σουτ (25-22, 15'). Ο Λούκα Ντόντσιτς ακολούθησε τον συμπαίκτη του και οι Μαδριλένοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο σκορ (29-27, 16'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από Ουαναμέικερ και Νάναλι, κρατώντας τα ηνία του αγώνα (34-32, 19'). Η Ρεάλ, όμως, αντέδρασε εκ νέου και με... μαέστρο τον Ντόντσιτς κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση για το 36-57.

Ο Ντόντσιτς συνέχισε να καθοδηγεί την Ρεάλ και οι Μαδριλένοι κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους (40-44, 22'). Ο Ουαναμέικερ ήταν ο πιο αξιόπιστος, επιθετικά, παίκτης της Φενέρμπαχτσε, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει (46-46, 25'). Ο Σλούκας πλαισίωσε τον συμπαίκτη του και η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε το προβάδισμα (56-55, 28'). Η Ρεάλ, όμως, αντέδρασε και χάρη στο ηγετικό παιχνίδι του Ντόντσιτς κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο φινάλε του δεκαλέπτου, για το 61-62.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο, χάρη σε Ουαναμέικερ και Ντατόμε (70-69, 34'). Η Ρεάλ αντέδρασε ξανά και χάρη σε Τόμπκινς και Καμπάτσο «έχτισε» διαφορά (70-74, 36'). Οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν και με τον Ντατόμε μπροστάρη μάζεψαν τη διαφορά σε απόσταση... βολής (75-76, 37'). Ο Λούκα Ντόντσιτς φώναξε και πάλι παρων και έδωσε ξανά αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (75-79, 38').

Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν... θρίλερ. Ο Μέλι μείωσε σε 77-79, με 54'' για το τέλος. Ο Τόμπκινς αστόχησε σε τρίποντο και η Φενέρ βρήκε ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Μέλι να κερδίζει φάουλ από τον Ντόντσιτς στα 6'' για το τέλος. Ο Τόμπκινς έκοψε τον Ουαναμέικερ με 2,9'' για το τέλος. Ο Ουαναμέικερ αστόχησε σε σουτ από τα 5 μέτρα και η Ρεάλ πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 79-77!

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 36-37, 61-62, 77-79.

ΠΗΓΗ: sdna.gr