Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το θρίλερ της Ρόδου ο Παναθηναϊκός!
| 2017-12-31 17:21:00

Πήρε το θρίλερ της Ρόδου ο Παναθηναϊκός!

Γλίτωσε από του... Χάρου τα δόντια το Τριφύλλι!

Μεγάλα ζόρια βρήκε ο Παναθηναϊκός στη Ρόδο από τον Κολοσσό, όμως κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 66-59, 4,44'' πριν το τέλος και να πάρει τη νίκη με 72-71!

Οι Πράσινοι στην επιστροφή του Νικ Καλάθη μετά τον τραυματισμό του είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, όμως παρότι έφτασαν και στο +10 (23-33) είδαν τους γηπεδούχους να μένουν κοντά και να μην παραδίδουν τα όπλα (29-33 στο πρώτο 20λεπτο).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λυκογιάννη έκανε ένα εξαιρετικό ντεμαράζ και προηγήθηκε ακόμα και με 8 πόντους (47-39), βάζοντας πολύ δύσκολα στον νωθρό Παναθηναϊκό.

Το σκορ έδειχνε 66-59 με περίπου πέντε λεπτά να απομένουν και οι Πράσινοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και με ένα σερί 0-11 πέρασαν μπροστά με 66-70. Στο 71-72 ο Καλάθης υπέπεσε σε λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό να ισοφαρίσει, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατήρι στον Γκρίφιν.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία ακόμα νίκη, παραμένοντας αήττητος στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 29-33, 56-54, 71-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 20 (7/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάρις 12 (2), Σχίζας 8 (1), Μπρέι (0/5 σουτ, 5 ασίστ), Ράιτ 6 (10 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Γεωργαλλής 6 (2), Μπιλλής, Σταμάτης 2, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 2, Ουέαρ 12 (3 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Ντένμον 2, Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 6, Σίνγκλετον 13 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/11 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκιστ 14, Λοτζέσκι 12 (2), Καλάθης 6 (8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Αντετοκούνμπο 7 (1), Μήτογλου.