Facebook Pixel Sportdog.gr | «Φωτιά» ο Προμηθέας, νίκησε την ΑΕΚ με τεράστια ανατροπή!
| 2018-01-06 20:28:00

«Φωτιά» ο Προμηθέας, νίκησε την ΑΕΚ με τεράστια ανατροπή!

Ανέτρεψε -11 και επικράτησε της Ένωσης με 69-66!

Με μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά ο Προμηθέας κέρδισε την ΑΕΚ με 69-66 στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής της Basket League. H ομάδα της Πάτρας βρέθηκε πίσω με διψήφιες διαφορές, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος έκανε την ανατροπή και επέστρεψε στις νίκες. Μεγάλος πρωταγωνιστικής των γηπεδούχων ήταν ο Γκίκας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Προμηθέα να έχει ένα μικρό προβάδισμα (9-7). H AEK ανέβασε την απόδοση της και με σερί 7-0 πήρε τα ηνία του σκορ (12-17). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 3 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-19).

Ο Προμηθέας στο δεύτερο δεκάλεπτο, μάλιστα, πέρασε και μπροστά με καλάθι του Τουντζιαράκη (26-25), αλλά το παιχνίδι και πάλι γρήγορα ήρθε στα ίσια (30-30). Σ΄εκείνο το σημείο η ΑΕΚ με επί μέρους σκορ 12-7 πήρε και πάλι τα ηνία και πήγε στα αποδυτήρια με συν 5 (37-42).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Μάνι Χάρις προηγήθηκε με 50-41. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε συνεχόμενους πόντους και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Ένωση (43-55), αλλά ο Προμηθέας με ένα μικρό σερί 6-0 έριξε τη διαφορά στους 6 (49-55).

Η Ένωση, όμως, και πάλι κατάφερε στην αρχή της τελευταίας περιόδου να ξεφύγει με διψήφιο προβάδισμα (51-62). Ο Προμηθέας έκανε την αντεπίθεση του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκίκα 2’16” πριν το τέλος ισοφάρισε το ματς (64-64). Ο Έλληνας γκαρντ μάλιστα με δύο βολές έβαλε μπροστά την ομάδα της Πάτρας (66-64).

Τελικά, ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει τη νίκη με μία βολή του Φαγέ και καλάθι του Μιλόσεβιτς στο τέλος (69-66). Ο Χάρις δεν κατάφερε στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς το τρίποντο που εκτέλεσε δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 4, Φαγιέ 13 (3/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Δημάκος 2 , Χολ 3 (1) Ελις 3 (6 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 11 (6 ριμπάουντ), Γκίκας 16 (2), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 6 , Μιλόσεβιτς 11 (5 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 11 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)), Χάρις 18 (1/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 1, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 16 (3), Μπάρλοου 6, Καββαδάς 1 , Ελόνου 2 (5 ριμπάουντ).

Πηγή: ebasket.gr