Facebook Pixel Sportdog.gr | «Προσκυνούν» όλοι στο ΟΑΚΑ - «Έλιωσε» και την Μπαρτσελόνα στο «καμίνι» ο ΠΑΟ!
| 2018-01-11 22:55:00

«Προσκυνούν» όλοι στο ΟΑΚΑ - «Έλιωσε» και την Μπαρτσελόνα στο «καμίνι» ο ΠΑΟ!

του Δημήτρη Σκούφου

Νέα νίκη με 84-75 για τους Πράσινους! Δεν χάνουν εντός έδρας!

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να ήταν νωθρός και άστοχος, όμως στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός και έφτασε σε ακόμα μία νίκη στην Ευρωλίγκα, την 12η συνολικά και την 9η σε εννιά αγώνες στο ΟΑΚΑ!

Όπως σε κάθε σχεδόν ματς, ο Νικ Καλάθης ήταν ο "εγκέφαλος" της ομάδας του, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Τζέιμς Γκιστ και Κρις Σίνγκλετον, αλλά και τον απίστευτο Νίκο Παππά, που σημείωσε 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Εξαιρετική βοήθεια και από τον Ίαν Βουγιούκα, που σκόραρε κρίσιμα καλάθια.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Έχοντας τους Ερτέλ και Τόμιτς σε εξαιρετική μέρα η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ και στο 6' ήταν ήδη μπροστά με 10-16. Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ νευρικός στην επίθεση, ενώ δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο από τα 6,75μ., στοιχείο που είναι χαρακτηριστικό του παιχνιδιού των Πράσινων.

Με τον Καλάθη να σκοράρει ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 16-16, αλλά οι Καταλανοί κατάφεραν να τελειώσουν προηγούμενοι με 19-17 την πρώτη περίοδο. Με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να αγωνίζεται μόλις για τρία λεπτά, λόγω των τριών γρήγορων φάουλ του, το Τριφύλλι είχε χάσει ένα σημαντικό γρανάζι της άμυνάς του κι έτσι η Μπαρτσελόνα βρήκε την ευκαιρία και γυρνώντας ταχύτατα την μπάλα στην επίθεση, έφτασε να προηγείται με +7 (25-32 και 27-34).

Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεση του με πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Γκιστ και Σίνγκλετον. Ο πρώτος οργάνωνε εξαιρετικά, ο δεύτερος σκόραρε με απίθανα καρφώματα και ο τρίτος "ξεκόλλησε" την ομάδα του από την γραμμή του τριπόντου (σκόραρε το μοναδικό της ομάδας του στο πρώτο 20λεπτο), με αποτέλεσμα το ματς να γυρίσει και να διαμορφωθεί το 36-34 υπέρ των Πράσινων, στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πράσινοι έσφιξαν την άμυνά τους και για αυτό το λόγο έκαναν πολλά κλεψίματα, βγάζοντας πολλούς αιφνιδιασμούς που σήμαιναν εύκολα καλάθια. Στο 28' το σκορ είχε πάει στο 49-42 υπέρ του Παναθηναϊκού, που είχε πάρει τα ηνία και δεν έλεγε να τα... αφήσει.

Η εικόνα του αγώνα δεν έδειχνε πως θα γυρίσει το ματς, αφού το Τριφύλλι είχε σε απίστευτη μέρα, ξανά, τον Καλάθη που τελείωσε με 12 ασίστ και φυσικά τον Γκιστ που πρόσφερε ορισμένα εντυπωσιακά στιγμιότυπα, γκρεμίζοντας το καλάθι της Μπαρτσελόνα.

Όσο για τον Παππά... Ο Έλληνας γκαρντ σίγησε στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο έβαλε 15 πόντους με 5/8 δίποντα και συνέβαλε τα μέγιστα στο να φτάσουν οι Πράσινοι ακόμα και στο +13 (78-65 και 80-67) λίγο πριν το τέλος. Το τελικό 84-75 σήμανε την 12η νίκη του Παναθηναϊκού, ο οποίος διατήρησε απόρθητο το κάστρο του ΟΑΚΑ απέναντι στην φορμαρισμένη -τον τελευταίο καιρό- Μπαρτσελόνα.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα λάθη και τα κλεψίματα ήταν τα βασικά αίτια της πράσινης νίκης. Η στατιστική έδειξε 11 κλεψίματα του Παναθηναϊκού έναντι ενός της Μπαρτσελόνα, αλλά και 7 λάθη έναντι 16, κάτι που φάνηκε πάνω στο παρκέ. Φυσικά, το κακό ποσοστό των Πράσινων στα τρίποντα ισοσταθμίστηκε από αυτό στα δίποντα, αφού το 29/41 είναι εξωπραγματικό!

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ξανά και ξανά, ο Νικ Καλάθης! Μπορεί Γκιστ και Παππάς να ήταν φοβεροί, όμως ο Νικ ήταν και πάλι ο ιθύνων νουν αυτής της ομάδας, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους, 12 ασίστ και 5 κλεψίματα!

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Για ένα ακόμα ματς ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν αρνητικός, αφού τελείωσε με 3 πόντους με 0/6 τρίποντα, δείχνοντας πολύ ντεφορμέ τον τελευταίο καιρό.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Δυναμικό "παρών" όπως σε κάθε ματς της Ευρωλίγκας από τους φίλους του Παναθηναϊκού, που με την φωνή τους ώθησαν την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς 3 (0/6 τρίποντα), Παππάς 15 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Ντένμον 2, Γκιστ 15 (5/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 4, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 17 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 10 (2), Χάνγκα 3 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Ναβάρο 7 (1/4 τρίποντα), Ερτέλ 18 (4/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 7, Κόπονεν 5 (1), Κλαβέρ, Τόμιτς 12 (6/6 δίποντα, 0/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοερμάν 11 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 29/41 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 14/23 βολές, 23 ριμπάουντ (15+8), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 19/34 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 16/24 βολές, 29 ριμπάουντ (20+9), 18 ασίστ, 1 κλέψιμο, 16 λάθη, 1 τάπα.