Facebook Pixel Sportdog.gr | Περίπατος για ΠΑΟΚ με Πανιώνιο, μεγάλο διπλό της Κύμης στην Αμαλιάδα
| 2018-01-13 18:39:00

Περίπατος για ΠΑΟΚ με Πανιώνιο, μεγάλο διπλό της Κύμης στην Αμαλιάδα

Νίκη και για τον Κολοσσό.

ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 92-74

Eκμεταλλεύτηκε ξανά το “σπίτι” του… Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Πανιώνιο με 92-74 (πρώτος σκόρερ ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 21 πόντους, εκ των οποίων τους 18 τους πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο) και έτσι πήρε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα μετά τις εντός έδρας νίκες απέναντι σε Ολυμπιακό και Ορλαντίνα. Από την άλλη, οι “κυανέρυθροι” γνώρισαν την 11η ήττα τους σε 12 αγώνες (απέναντι στον “Δικέφαλο” προηγήθηκε με 22-31 στο 10′ αλλά μετά οι “ασπρόμαυροι”… φόρτσαραν).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-4, ο Σακελλαρίου έκανε το 5-8 και ο νεαρός Καραμανώλης (ξεκίνησε στην πεντάδα) ισοφάρισε (8-8). Στο 5′ ο Πανιώνιος ήταν στο +5 (8-13), ο Τζόουνς με τρίποντο μείωσε σε 14-15 αλλά ο Σακελλαρίου “απάντησε” (14-18). Ο Χρυσικόπουλος διαμόρφωσε το 20-20 (οι γηπεδούχοι είχαν 6/9 τρίποντα) ενώ στην συνέχεια έγινε το 20-24 (ο Τσούπκοβιτς είχε 11 πόντους). Ο Σακελλαρίου ήταν ο υπεύθυνος για το 20-26 και στο 10′ το σκορ ήταν 22-31 με τρίποντο του Γούντσον στην εκπνοή.

Ο Χρυσικόπουλος “έφερε” τον “Δικέφαλο” στο -5 (26-31), ο Ζάρας “χτύπησε” από τα 6.75 (31-35) ενώ στο 13′ οι Θεσσαλονικείς ήταν στο -2 (33-35). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (36-37) με καλάθι και φάουλ του Τζόουνς, ο Πανιώνιος είχε “κολλήσει” επιθετικά και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (39-37, με τον Χρυσικόπουλο να έχει 16 πόντους). Οι γηπεδούχοι είχαν πατήσει γκάζι (47-37), ο Δίπλαρος “ξεκόλλησε” (47-39) τους “κυανέρυθρους” ενώ ο ΠΑΟΚ ξεφυγε με 55-42. Το ημίχρονο έληξε 58-46, με τον Χρυσικόπουλο να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ με 18 πόντους και τον “Δικέφαλο” να έχει 10/17 τρίποντα.

Με τρίποντο του Κατσίβελη γράφτηκε το 63-46, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 65-52 και ο Σαρικόπουλος έκανε το 68-54. Μετά το 68-56 ο Χρυσικόπουλος διαμόρφωσε το 70-56, ο “Σάρι” σκόραρε ξανά (70-58) και ο Νταλό πέτυχε τρίποντο (70-61). Με δύο βολές του Ζάρα έγινε το 74-62, στην συνέχεια ακολούθησαν άστοχα σουτ από πλευράς ΠΑΟΚ και Πανιωνίου και έτσι δεν άλλαξε κάτι ως το 30′ (74-62).

Οι Θεσσαλονικείς ήταν στο +14 (76-62) στο 31′, ο Γκος “χτύπησε” από τα 6.75 (80-62) και η συνέχεια του αγώνα ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο 33′ ο Ζάρας έκανε το 82-63 και έφτασε τους 15 πόντους, στο 35′ οι γηπεδούχοι είχαν διαφορά 21 πόντων (84-63) ενώ ο Ζάρας (18 πόντους) διαμόρφωσε το 87-66. Τελικά ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 92-74.

Δεκάλεπτα: 22-31, 58-46, 74-62, 92-74

ΠΑΟΚ: Μαργαρίτης, Καραμανώλης 3 (1), Κατσίβελης 13 (3), Τζάκσον 3, Γκος 7 (1), Χρυσικόπουλος 21 (4), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 8 (1), Καρράς 2, Τσόχλας 5 (1), Ζάρας 18 (2), Τζόουνς 6 (1)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Σακελλαρίου 14 (2), Νταλό 7 (1), Τσούκοβιτς 20 (2), ΜακΝίλι 7, Σαρικόπουλος 10, Δίπλαρος 2, Κράβιτς 5, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Χέντερσον 4, Γούντσον 5 (1)

Κόροιβος – Κύμη 59-73

Την πέμπτη νίκη της στη Basket League πανηγύρισε η Κύμη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική πορεία της στις τελευταίες αγωνιστικές, επικρατώντας άνετα εκτός έδρας του Κοροίβου με 73-59, για τη 12η στροφή του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και πέρασαν σαν σίφουνας από το κλειστό της Αμαλιάδας, κάνοντας ακόμα ένα σημαντικό βήμα για τη γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής της. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν ο Μανωλόπουλος (16π.), Σμιθ (15π.) και ΜακΓκι (10π.,12ριμπ.), ενώ από τους ηττημένους, οι οποίοι έχασαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα, ήταν ο Ντεκόζι με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Κύμη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να είναι “καυτός” από την περιφέρεια, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προηγήθηκε με 9-22 στο 8′, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 18 πόντους (22-40) στο 16′.

Η διαφορά ξέφυγε και πάνω από τους 20 πόντους (32-54) στο 23′, με την Κύμη να “κλειδώνει” το διπλό από τις αρχές της τρίτης περιόδου. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Κόροιβο να αδυνατεί να φανεί απειλητικός και να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Κολοσσός – Τρίκαλα 78-60

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε εντός έδρας των Τρικάλων με 78-60, για την 12η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέστρεψε στις νίκες (6-6) και παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ. Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 2-10, με τον Φώτη Τακιανό να μην καταφέρνει να συνδυάσει με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Ουεάρ (14π.) και Τζόουνς (14π.), με τον Γιώργο Τσαλμπούρη (11π., 4ριμπ.) να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση με τη θαλασσί φανέλα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Λούντζης με 17 πόντους, με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να μην ακολουθεί την αποστολή των Τρικάλων στη Ρόδο.

Τα Τρίκαλα ήταν αρκετά ανταγωνιστικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-16. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους Θεσσαλούς, μιας κι οι Ροδίτες πάτησαν τέρμα το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και χάθηκαν στον ορίζοντα. Οι “θαλασσί” ξέφυγαν με 15 πόντους (37-22) στο ημίχρονο, με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να πετυχαίνει τρίποντο, στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι Ροδίτες διατήρησαν με άνεση τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (54-39) στην τρίτη περίοδο, με τα Τρίκαλα να ρίχνουν τη διαφορά στους 10 πόντους (63-53) στο 35′, αλλά να αδυνατούν να γίνουν περισσότερο απειλητικά.

Πηγή: ebasket.gr