Facebook Pixel Sportdog.gr | Πάλι φοβερός ο Μποχωρίδης, αλλά... δεν έφτασε στον Άρη
| 2018-01-14 17:33:00

Πάλι φοβερός ο Μποχωρίδης, αλλά... δεν έφτασε στον Άρη

Ήττα Άρη στο Ρέθυμνο (80-73).

Έπειτα από ένα μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 80-73, για τη 12η αγωνιστική της Basket League. Οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν να πανηγυρίσουν ένα σπουδαίο διπλό σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, ωστόσο έκαναν πολλά παιδικά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Κρητικοί.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γκούντγκουν με 19 πόντους κι 8 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος μέτρησε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ αλλά και 4 λάθη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα. Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να ξεκινάει “καυτός”, ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 17-18 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Η είσοδος του Χάρη Γιαννόπουλου στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε εξαιρετική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση και με το σκορ στο 24-24, το Ρέθυμνο έτρεξε σερί 11-0 και ξέφυγε 35-24 στο 17′, ωστόσο ο Άρης αντέδρασε άμεσα και μάζεψε πολύ γρήγορα τη διαφορά (37-35). Το 40-35 του ημιχρόνου το διαμόρφωσε ο Γιαννόπουλος με τρίποντο στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου.

Ο Άρης βελτίωσε την άμυνα του στην τρίτη περίοδο και συνδυασμό με την τρομερή εμφάνιση του Λευτέρη Μποχωρίδη, κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (53-55) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Έλληνας γκαρντ έκανε τα πάντα και στις δύο πλευρές του παρκέ, “πληγώνοντας” τους Κρητικούς.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι και το φινάλε του αγώνα. Με το σκορ στο 68-70  υπέρ του Άρη, ο Γιαννόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο και φάουλ κι έκανε το 72-70. O Προύιτ ευστόχησε σε 1/2 βολές (72-71), με τον Μούντι να γράφει το 74-71, ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Τσαϊρέλης έγραψε το 74-73, ο Γκούντγουιν έχασε δύο βολές, αλλά Προύιτ και Βασιλόπουλος μπερδεύτηκαν στο ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να χάσουν την ευκαιρία να έχουν την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Μούντι κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μπελ, έκανε το 75-73 με 1/2 βολές, με το Ρέθυμνο να παίρνει και την κατοχή και τον Άρμστεντ να κάνει το 77-73 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη. Ο Άρης έκανε λάθος στην επαναφορά, με το Ρέθυμνο να πανηγυρίζει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-35, 53-55, 80-73