Facebook Pixel Sportdog.gr | Φοβερή ανατροπή για Ρεάλ και νίκη με buzzer-beater του Ρούντι!
| 2018-01-17 23:41:00

Φοβερή ανατροπή για Ρεάλ και νίκη με buzzer-beater του Ρούντι!

Επικράτησαν 75-73 της Μπασκόνια οι Μαδριλένοι, νίκη και Αρμάνι κόντρα στην Μάλαγα (101-87)

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια 75-73

Με ήρωα τον Ρούντι Φερνάντεθ, που ευστόχησε σε σουτ 2” πριν το τέλος, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Μπασκόνια με 75-73 για τη δέκατη όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Ισπανός παίκτης της “Βασίλισσας” 2” πριν το τέλος πέτυχε το νικητήριο σουτ για τους “Μαδριλένους” και τους χάρισε μία πολύτιμη νίκη.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε 10-6 με καλάθι του Τζέισον Γκρέιντζερ. Η Ρεάλ Μαδρίτης βελτιώθηκε στη συνέχεια και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (18-17). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (34-34).

Η Μπασκόνια πήρε προβάδισμα με 68-61 λίγα λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο η αντίδραση της Ρεάλ ήταν άμεση. To ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο μέχρι και το τέλος, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να “καθαρίσει” το ματς (73-73).

Τελικά, η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε τη νίκη, καθώς ο Ρούντι Φερνάντεθ 2” πριν το τέλος ευστόχησε σε σουτ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (75-73).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 34-34, 59-61, 75-73
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 13 (3), Ρούντι 12 (2), Ντόντσιτς 12 (1), Ματσιούλις, Ρέγες 4, Καμπάτσο 3 (1), Κάρολ 5 (1), Ταβάρες 11, Τόμπκινς 13 (1), Τέιλορ 2
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 5 (1), Βόιγκτμαν 10 (2), Ουέρτας, Μπομπουά 18 (3), Τζάνινγκ 10 (2), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 7, Πουαριέ 4, Τζόουνς 2, Σενγκέλια 9 (1), Γκαρίνο

Αρμάνι Μιλάνο - Ουνικάχα Μάλαγα 101-87

Την πρώτη της νίκη ύστερα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ουνικάχα Μάλαγα με 101-87 για τη δέκατη όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Πολύ καλή παρουσία είχε ο Μιντάουσκας Κουζμίνσκας.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της Αρμάνι Μιλάνο στην αναμέτρηση και γρήγορα κατάφερε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (18-6). Η ιταλική ομάδα ήταν εκπληκτική στην επίθεση. Στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε 31 πόντους και πήρε προβάδισμα 9 πόντων (31-22). Η Μάλαγα αντέδρασε και έριξε τη διαφορά στους 6 (50-44).

Οι Ανδαλουσιάνοι αντέδρασαν και με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 51-50. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν, όμως, για πολύ το προβάδισμα και τελικά η Αρμάνι κατάφερε να προηγηθεί ξανά με 79-71. H ιταλική ομάδα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και κέρδισε με 101-87.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 50-44, 79-71, 101-87
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 18 (6), Μίτσοφ 16 (2), Καλνιέρις, Ταρζέυσκι 7, Κουζμίνσκας 17 (2), Τσιντσιαρίνι, ΕμΜπαγιέ 10 (2), Θίοντορ 14, Μπέρτανς 5 (1), Τζέρελς 8 (2), Γκουντάιτις 6
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 3 (1), Σολουάντε 7 (1), Ντίαζ 3, Ντίεζ 3, Μιλοσάβλιεβιτς 2, Νέντοβιτς 22 (3), Σερμαντίνι 6, Βαζίνσκι 5 (1), Μπρουκς 19 (1), Όγκουστιν 12, Σουάρεθ 5 (1).