Facebook Pixel Sportdog.gr | Χαμός στον Άρη! Ήττα εντός έδρας, υβριστικά συνθήματα και αποχώρηση Λάσκαρη (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2018-01-20 18:18:00

Η εξέδρα ξεσηκώθηκε εναντίον της διοίκησης.

Σε τρομερές περιπέτειες μπαίνει πλέον ο Άρης, ο οποίος έχασε εντός έδρας από τον Κολοσσό Ρόδου με 86-72 και πλέον αγωνία ακόμα και για την παραμονή του στην Α1.

Ωστόσο, οι Κίτρινοι έχουν κι άλλα προβλήματα να αντιμετωπίσουν, καθώς πλέον υπάρχουν τεράστιες αντιδράσεις εναντίον της διοίκησης, οι οποίες και εκφράστηκαν με υβριστικά συνθήματα κατά του Νίκου Λάσκαρη στο σημερινό παιχνίδι.

Μάλιστα, κατά την διάρκεια του ματς με τον Κολοσσό, υπήρξε και η αποχώρηση του Μάνου Λάσκαρη, που κατέχει το πόστο του εντεταλμένου συμβούλου της ΚΑΕ.

Δείτε το σχετικό βίντεο από το Sdna.gr:

Τον... εκτέλεσε ο Κολοσσός!

Εγιναν πολλά το Σάββατο στο Παλέ, οι Ροδίτες από την αρχή του αγώνα είχαν ρόλο “αφεντικού” κα τελικά επικράτησαν με 72-86, με τον Άρη να κάνει προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεππτο να “κλέψει” το ματς αλλά να μην τα καταφέρνει και να υπάρχει έντονη δυσαρέσκεια για διαιτητικές αποφάσεις.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 4-6 και 8-13, o Μάρας ισοφάρισε (13-13) και ο Γκρίφιν (9 πόντους) έκανε το 15-19. Στην συνέχεια έγινε το 17-21 ενώ ο Μούρτος μείωσε σε 19-21. Οι Ροδίτες πήραν ένα +5 (19-24) με εύστοχο τρίποντο (Σχίζας) και το πρώτο δεκάλεπτο (ο κόσμος του Άρη αποδοκίμαζε έντονα τους διαιτητές και κάποιες αποφάσεις τους) έληξε 21-27.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα 9 πόντων (21-30), οι “κίτρινοι” βρέθηκαν στο -4 (26-30) μετά από καλάθι του Ντουβιέ και ο Πουλιανίτης διαμόρφωσε το 29-33. Ο Κολοσσός σε εκείνο το σημείο βρήκε λύσεις (29-39), ο Τσαλμπούρης “πήγε” την διαφορά στους 12 πόντους (29-42) ενώ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 29-45 καθώς ο Άρης δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Ο Μπελ “ξεκόλλησε” τους “κίτρινους” (32-45) και στο ημίχρονο το σύνολο του Λυκογιάννη κέρδιζε με 34-48.

Ο Μπελ έκανε το 36-48, ο Μπρέι διαμόρφωσε το 38-51 ενώ ο Μάρας μείωσε σε 40-51. Το 40-54 έγινε από τον Γκρίφιν, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι από τα 6.75 (9/16) και βρέθηκαν στο +15 (42-57 στο 25′). Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (42-59), ακούστηκαν συνθήματα κατά της ΚΑΕ και ο Άρης μείωσε σε 50-61. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-68.

Ο Άρης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (53-72), οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 56-72 και σε 62-74. Στο 36′ ο Μποχωρίδης διαμόρφωσε το 66-74, μετά γράφτηκε το 66-77 ενώ στο 38′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -7 (70-77). Με τρίποντο του Σχίζα ο Κολοσσός πήρε ένα +10 (70-80), στο 72-80 ακούστηκε σύνθημα κατά του διαιτητή Αναστόπουλου μετά από φάουλ (72-82) υπέρ του Κολοσσού που τελικά νίκησε με 72-86.

Δεκάλεπτα: 19-27, 34-48, 53-68, 72-86