Facebook Pixel Sportdog.gr | Λύγισε τη Χίμκι η Βαλένθια με 85-83
| 2018-01-26 23:16:00

Λύγισε τη Χίμκι η Βαλένθια με 85-83

Μοιραίος ο Σβεντ για τους Ρώσους.

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι η Βαλένθια κατάφερε να κερδίσει τη Χίμκι με 85-83 για την εικοστή αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι δύο ομάδες σχεδόν σ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν κοντά στο σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο κατάφεραν οι “νυχτερίδες” να νικήσουν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Χίμκι κατάφερε στο τέλος της περιόδου να είναι μπροστά μόλις με έναν πόντο (23-24). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να είναι κοντά, με τις “νυχτερίδες” να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (46-44).

To σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο άλλαζε συνεχώς χέρια. Αυτήν τη φορά ήταν η σειρά της Χίμκι να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με μόλις έναν πόντο (63-64). Με τη διαφορά στον πόντο στο 38' ο Έρικ Γκριν ευστόχησε για δύο, ο Σβεντ έκανε ένα «φτηνό» λάθος και ο Αμπάλντε διαμόρφωσε το 85-80. Στην τελική ευθεία η Χίμκι δεν βρήκε τα σουτ που θα την έβαζαν ξανά στο ματς και η Βαλένθια πανηγύρισε τη νίκη (85-83).

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-44, 63-64, 85-83