Facebook Pixel Sportdog.gr | Μήνυμα παραμονής από τον Πανιώνιο, μεγάλες νίκες για Κύμη και Ρέθυμνο
| 2018-01-27 18:24:00

Μήνυμα παραμονής από τον Πανιώνιο, μεγάλες νίκες για Κύμη και Ρέθυμνο

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια, που κάνει για παραμονή, πήρε ο Πανιώνιος.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε εντός έδρας του ΓΛ Φάρου με 74-66 για τη δέκατη τέταρτη αγωνιστική της Basket League. Οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι και το τέλος.

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα του Πανιωνίου, καθώς με καλάθι βολές του ΜακΝίλι προηγήθηκε με 9-0. Ο ΓΛ Φάρος αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στους 3 (12-9), αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης με σερί 6-0 αποκατέστησε τη διαφορά (18-9). Οι φιλοξενούμενοι πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσαν με τρίποντο του Κίλι (18-12).

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με συνεχόμενους πόντους του Κράβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (24-12). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, και πάλι αντέδρασαν και πλησίασαν στους 2 (31-29), διαφορά που έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (36-33).

Πανιώνιος, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο και με σερί 5-0 προηγήθηκε με 8 (41-33). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν σταμάτησε να πιέζει και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (56-47).

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου στην τελευταία περίοδο έκαναν την αντεπίθεση τους και με επί μέρους σκορ 11-4 μείωσαν τη διαφορά στους 2 (60-58). Σ΄εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος “ξύπνησε” και με σερί 10-0 έστειλε τη διαφορά στους 12 (70-58). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά ο Σαρικόπουλος με κάρφωμα έβαλε τέλος στα όνειρα τους (72-64). Τελικά, ο Πανιώνιος κέρδισε με 74-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 36-34, 56-47, 74-66

Εντυπωσιακή η Κύμη!

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Κύμη, καθώς επικράτησε εντός έδρας του φορμαρισμένου Λαυρίου με 94-81 για τη δέκατη τέταρτη αγωνιστική της Basket League. Oι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με έξι πόντους (5-11). Το Λαύριο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Μέιερ κράτησε τη διαφορά σ΄αυτά τα επίπεδα (10-17). Η Κύμη, όπως ήταν φυσικό, ανέβηκε και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στην ελάχιστη της τιμή (22-23).

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και με τρίποντο του Σμιθ πέρασαν μπροστά στο σκορ (29-28). Το Λαύριο κατάφερε να φέρει το ματς ξανά στα ίσια με τρίποντο του Περάκη (39-39), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και ανέκτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου τα ηνία του σκορ (47-44).

Η Κύμη ήταν εξαιρετική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και για πρώτη φορά έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (59-48). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (70-58). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμη με 21 πόντους (87-66) και τελικώς επικράτησαν με 94-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 47-44, 70-58, 94-81

Κυριάρχησε το Ρέθυμνο!

Η συντριβή από τον Πανιώνιο φαίνεται ότι έκανε καλό στο Ρέθυμνο, το οποίο επέστρεψε εμφατικά στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 89-61, στο πλαίσιο της 14ης και πρώτης αγωνιστικής του δευτέρου γύρου της Basket League.

Οι Κρητικοί δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Ροδίτες, “καθαρίζοντας” την υπόθεση  νίκη από την τρίτη περίοδο, κι έκαναν σημαντικό βήμα για την είσοδο τους στα πλέι οφ. Παράλληλα, πήραν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, μιας και ο Κολοσσός είχε επικρατήσει με μόλις έναν πόντο του Ρεθύμνου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Το πρώτο δείγμα του Κολοσσού δίχως τον ηγέτη του, Μάλκολμ Γκρίφιν, δεν ήταν καλό, με τους νησιώτες να χρειάζονται άμεσα παίκτη στη θέση του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μούντι με 14 πόντους, με τον Άρμστεντ να μετρά 9 πόντους, 6 ριμπάουντ κι 7 ασίστ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Τζόουνς με 13 πόντους.

Ο Κολοσσός Ρόδου μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου το Ρέθυμνο είχε το προβάδισμα, αλλά δεν είχε πάρει διαφορά ασφαλείας. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Κρητικούς μπροστά στο σκορ με 22-19, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 43-34 στο ημίχρονο.

Οι Ροδίτες δεν μπήκαν καθόλου στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Το Ρέθυμνο έκανε ό,τι ήθελε και με επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου (22-9), ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους (65-43) και “καθάρισε” από νωρίς τη νίκη.

Πηγή: ebasket.gr