Facebook Pixel Sportdog.gr | Ήττα-ντροπή στη Γερμανία για τον Παναθηναϊκό - Έχασε με κάτω τα χέρια... για πλάκα
| 2018-02-02 22:56:00

του Δημήτρη Σκούφου

Έχασε με το βαρύ 95-74 από την Μπάμπεργκ.

Κρίμα κι άδικο για αυτόν τον Καλάθη! Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού έκανε κυριολεκτικά τα πάντα για την ομάδα του, έβαλε 31 πόντους, όμως το Τριφύλλι δεν μπόρεσε να αποφύγει την 8η ήττα του στην Ευρωλίγκα και μάλιστα ηχηρή από την Μπάμπεργκ.

Οι Πράσινοι αγωνίστηκαν καλά μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκαναν επιμέρους 15-23, όμως στην τέταρτη περίοδο έπαθαν αδιανόητο μπλακ - άουτ, με τη Μπάμπεργκ να κάνει επιμέρους 38-19 και να συντρίβει το Τριφύλλι με 95-74.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Πιο δυναμικά ξεκίνησε το ματς η Μπάμπεργκ βγάζοντας πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, την ώρα που ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άνευρος και συνάμα πολύ άστοχος από την γραμμή των 6.75μ. Το 3-5 υπέρ του Τριφυλλιού έγινε γρήγορα 11-7 για την γερμανική ομάδα, η οποία είχε σε εξαιρετική κατάσταση τους Ρούμπιτ, Μούσλι και Ράιτ. Ο Βουγιούκας προσπαθούσε για τους Πράσινους μέσα από την ρακέτα και με ορισμένα όμορφα καλάθια κρατούσε σε κοντινή απόσταση την διαφορά (23-17 στην πρώτη περίοδο).

Παρά την καλή απόδοση του Καλάθη (10 πόντοι και 4 ασίστ στο ημίχρονο) ο Παναθηναϊκός είδε την διαφορά να μεγαλώνει μετά το 28-23 και μάλιστα έφτασε στο -13 (35-23) αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του. Οι Πράσινοι δεν μπόρεσαν να ρίξουν κάτω από τους 10 την διαφορά, με το 42-32 να δίνει ένα σημαντικό προβάδισμα στο ημίχρονο για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Η εικόνα στην τρίτη περίοδο άλλαξε άρδην, καθώς ο ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του και με μπροστάρη τον εκπληκτικό για άλλη μια βραδιά, Καλάθη, "ροκάνισε" την διαφορά και έφτασε να προηγείται με 48-50 και 51-52 δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Κι εκεί που όλα έδειχναν... πράσινο, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μπήκαν στο παρκέ στην τελευταία περίοδο και... παραπατούσαν.

Αμυντικό σύστημα... αγνοούνταν και εκτός του Καλάθη, που έκανε τελικά ρεκόρ καριέρας, οι Πράσινοι έδειξαν σε αποσύνθεση και όπως τον τελευταίο καιρό, πολύ κουρασμένοι. Η Μπάμπεργκ ευστοχούσε με κάθε δυνατό και αδύνατο τρόπο, η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει επικίνδυνα και το τέλος ήρθε για τους Πράσινους με το βαρύ 95-74, που σήμανε την 8η ήττα τους στην διοργάνωση.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίστευτο ποσοστό της Μπάμπεργκ στα δίποντα (27/38) και τα 31 ριμπάουντ έναντι των 18 του Παναθηναϊκού ήταν τα "κλειδιά" που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Νίκου Ζήση.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΟ: Γιατί είχε σε κακή ημέρα όλους τους παίκτες του, εκτός του Νικ Καλάθη και γιατί έχασε κατά κράτος στα ριμπάουντ, την ώρα που ήταν τραγικός στα τρίποντα, αλλά και στην δημιουργία, έχοντας μόλις 10 ασίστ (οι 7 του Καλάθη).

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Ρούμπιτ ήταν εντυπωσιακός για την γερμανική ομάδα πετυχαίνοντας 26 πόντους, όμως ο Καλάθης έκανε αδιανόητα πράγματα, προσπαθώντας να κρατήσει τους Πράσινους στο ματς. Ο διεθνής γκαρντ είχε 31 πόντους με εξωπραγματικά ποσοστά, που μεταφράζονται σε 10/16 τρίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 7 ασίστ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Κανένας "πράσινος" πλην Καλάθη δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά. Σίνγκλετον και Γκιστ δεν βοήθησαν καθόλου στην ρακέτα, ενώ στην περιφέρεια ο Παππάς πήγε να... στηρίξει λίγο τον Νικ, την ώρα που οι Ντένμον και Λεκαβίτσιους ήταν... άφαντοι.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: 27/38 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 26/34 βολές, 31 ριμπάουντ (26+5), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 τάπες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 24/43 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 11/14 βολές, 18 ριμπάουντ (14+4), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 τάπες.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Χάκετ 9, Χίκμαν 7, Ράιτ 15 (3), Ζήσης 4, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο 12 (1), Ολίντε 10, Ρούμπιτ 26 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9/12βολές, 8 ριμπάουντ), Χέκμαν 5, Μούσλι 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 7 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ρίβερς (0/4 σουτ), Παππάς 11 (1), Ντένμον (0/3 σουτ), Γκιστ 4 (2/7 δίποντα), Βουγιούκας 8, Λαεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 6, Όγκαστ, Καλάθης 31 (10/16 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου.