Facebook Pixel Sportdog.gr | Ζορίστηκε απέναντι στην αξιόμαχη Κύμη ο Ολυμπιακός!
| 2018-02-04 18:27:00

Ζορίστηκε απέναντι στην αξιόμαχη Κύμη ο Ολυμπιακός!

Δυσκολεύτηκαν, αλλά τα κατάφεραν οι Ερυθρόλευκοι...

Η Κύμη για 32 λεπτά κοίταζε στα μάτια τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της στη Basket League. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ζόρισε πολύ τους “ερυθρολεύκους”, ωστόσο κατάφερε να φύγει με το Φάληρο μόνο με τις εντυπώσεις κι όχι με τους δύο βαθμούς της νίκης, τους οποίους έμοιαζε ικανή να πάρει μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου (70-70).

Ο Ολυμπιακός επικράτησε τελικά άνετα της  Κύμης με 93-78, για τη 15η αγωνιστική της Basket League, κι ανέβηκε στο 11-4. Από την πλευρά τους, οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 6-9, αλλά έδειξαν πως διαθέτουν ένα εξαιρετικό σύνολο, ικανό να συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορικά της Κύμης στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πλήρη εικόνα του αγώνα. Η Κύμη στάθηκε εξαιρετικά στο ΣΕΦ κι είχε, μάλιστα, το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε με 21-25 στην πρώτη περίοδο, ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (46-46) στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί και στο δεύτερο μέρος, έκλεισαν την τρίτη περίοδο, προηγούμενοι με 1 πόντο (65-66), με το παιχνίδι να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία (70-70) στο 32′. Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι κι έκανε το 82-70 με σερί 12-0, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 46-46, 65-66, 93-78.

Πηγή: ebasket.gr