Facebook Pixel Τρίκαλα - Ολυμπιακός 73-98
| 2018-02-13 19:50:00

Καλή... προπόνηση για τον Ολυμπιακό στα Τρίκαλα με τρομερό Μιλουτίνοφ - Ετοιμάζεται για ΑΕΚ!

Νίκησαν 98-73 οι Ερυθρόλευκοι και στρέφουν το βλέμμα τους στον τελικό Κυπέλλου!

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στα Τρίκαλα, καθώς επικράτησε της τοπικής ομάδας με 98-73 για τη δέκατη έκτη αγωνιστική της Basket League και τώρα ετοιμάζεται για τον τελικό Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ το Σάββατο. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα και παρατάχθηκαν στη συγκεκριμένη αναμέτρηση με μόλις 7 παίκτες.

Κορυφαίος για τους Ερυθρόλευκους ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη προηγήθηκε με 11-2. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με δίποντο του Κώστα Παπανικολάου (13-23). Τα Τρίκαλα κατάφεραν με ένα σερί 6-1 έριξαν τη διαφορά στους 5 (19-24).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο, αλλά η ομάδα του Πειραιά κράταγε σταθερά το προβάδισμα (27-33). Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου πάτησε γκάζι και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (33-48).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι στο δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους σκορ 12-5 έστειλαν τη διαφορά στους 22 πόντους (38-60). Τα Τρίκαλα προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 20 (57-74).

Tα Τρίκαλα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν παράτησαν το ματς και μπόρεσαν και πλησίασαν στους 14 πόντους με τρίποντο του Τάταρη (66-80). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πλησιάσουν άλλο και με κάρφωμα του Τόμσον προηγήθηκαν με 19  (70-89). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός τελικώς κέρδισε με 98-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 33-48, 57-74, 73-98

TΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Λούντζης 7, Σλαφτσάκης 7 (1), Σκουλούδης 3, Τατάρης 6 (2), Φιλντς 17, Τέιμς 21 (5), Τζόουνς 12 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 3, Μιλουτίνοφ 20 (18 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου (1), Μάντζαρης 3 (1), ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου 16 (1), Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον 11 (1)

ΠΗΓΗ: ebasket.gr