Facebook Pixel Sportdog.gr | Περίπατος για την Εθνική με εκπληκτικές Μάλτση και Γέμελος!
| 2018-02-14 20:25:00

Περίπατος για την Εθνική με εκπληκτικές Μάλτση και Γέμελος!

Στις νίκες επέστρεψε η Εθνική Γυναικών μετά την ήττα από το Ισραήλ.

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά επικράτησαν της Πορτογαλίας με 81-59 για την τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την Εθνική Γυναικών.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και με τρίποντο της Εβίνα Μάλτση προηγήθηκε με 10-5. Η Πορτογαλία αντέδρασε και με επί μέρους 9-2 πήρε τα ηνία του σκορ (12-14). Οι φιλοξενούμενες δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα, καθώς η Εθνική Ομάδα με καλάθι της Σπανού προηγήθηκε με 25-23.

Το παιχνίδι μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν πραγματικό ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (29-30). Σ΄εκείνο το σημείο η Ελλάδα ξύπνησε και έτρεξε ένα σερί 17-4 και οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 1 πόντων (46-34).

Η Πορτογαλία με ένα γρήγορο 5-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κατάφερε να μειώσει σε 46-39. Η Εθνική μας ομάδα απάντησε με δικό της 9-0 και εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά (55-39). Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να πλησιάσουν, αλλά η Ελλάδα με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τη διαφορά και πάλι στους 15 (63-48), ενώ έφτασε και τους 19 πόντους (67-48).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στην τελευταία περίοδο, καθώς η Εθνική μας Ομάδα την εκτόξευσε στους 24 (74-50). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 81-59.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 46-34, 67-48, 81-59

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Χατζηνικολαου 3, Φασούλα 11, Γέμελος 16 (4), Καλτσίδου 10, Κοσμά 2, Λύμουρα, Μάλτση 20 (4), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 8, Σπανού 5, Σπυριδοπούλου 4, Σταμάτη

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Φιλίπε, Ροζάριο, Μπραντάο 3, Κορέια 24 (5), Κόστα 7 (1), Ντομίνγκες 4, Λίβουλο, Νέβες 2, Σίλβα 5 (1), Σίλβα 4, Βιάνα 10 (2)

Πηγή: ebasket.gr