Facebook Pixel Sportdog.gr | Καρυδάτη ΑΕΚάρα! Πάτησε τον Ολυμπιακό, σήκωσε το Κύπελλο και έγραψε ιστορία!
| 2018-02-17 19:09:00

Καρυδάτη ΑΕΚάρα! Πάτησε τον Ολυμπιακό, σήκωσε το Κύπελλο και έγραψε ιστορία!

του Βαγγέλη Καράμαλη

Απίθανη η Ένωση, νίκησε στον τελικό 88-83.

Η ΑΕΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας μετά από 17 χρόνια, καθώς όντας καλύτερη από τον Ολυμπιακό σε όλη την διάρκεια του τελικού στην Κρήτη, πήρε τη νίκη με 88-83 και απέδειξε πως βρίσκεται στον σωστό δρόμο για να επιστρέψει στην κορυφή.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Χάρις με 17 πόντους, ενώ σε εξαιρετική μέρα βρέθηκαν οι Τζέιμς (11), Χάντερ (15) και Πάντερ (14), ενώ για τον Ολυμπιακό ο Σπανούλης σταμάτησε στους 20, ο Μιλουτίνοφ στους 17 και ο Πρίντεζης στους 10.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:  Παρότι πριν το τζάμπολ υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί και αυτός ήταν ο Ολυμπιακός, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να διεκδικήσει τις πιθανότητές της και στο πρώτο ημίχρονο όντως πολύ εύστοχη, ήταν άκρως ανταγωνιστική. Η Ένωση προηγήθηκε 3-5 και 7-12 με δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη και πόντους του Χάντερ, όμως οι Πειραιώτες με ένα γρήγορο σερί 7-0, από πόντους του Μάντζαρη και ένα τρίποντο του Μάντζαρη, προσπέρασαν στο 14-12, στο 6’. Από εκεί και πέρα, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα, 18-16, 20-18και 23-21 με πόντους του Σπανούλη και ΜακΛιν. Η ΑΕΚ ωστόσο κατάφερε να… κλέψει τις εντυπώσεις στη λήξη του δεκαλέπτου, καθώς ο Σάκοτα ισοφάρισε σε 23-23 και ο Πάντερ με τρίποντο έγραψε το 23-26!

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η ΑΕΚ όχι μόνο κατάφερε να μπλοκάρει με εξαιρετική άμυνα τους Πειραιώτες, αλλά κυριαρχώντας κάτω από την ρακέτα και βρίσκοντας σκορ από τους Αμερικανούς με δύσκολα σουτ, κατάφερε να πάρει και προβάδισμα. Η Ένωση με πόντους από τους Σάκοτα και Χάρις προηγήθηκε 25-30 και παρά το τρίποντου Πρίντεζη στο 13’ για το 28-30, οι Σάκοτα – Χάρις και Πάντερ… πάτησαν το γκάζι και στο 14’ ανέβασε την διαφορά στο 28-36! Η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει το ματς, έφτασε στο 30-38 και στο 36-43 με πόντους των Μαυροειδή και Καββαδά και παρά την αντίδραση του Ολυμπιακού, που μείωσε σε 42-43 με πόντους των Μιλουτίνοφ, Σπανούλη και Στρέλνιεκς, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 42-45 με εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα του Καββαδά στη λήξη!

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ΑΕΚ συνέχισει να δείχνει… πιο ομάδα στο παρκέ, όμως απέναντι της είχε τον «δαιμονισμένο» Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του και έδειχνε αποφασισμένος να μην χάσει το Κύπελλο. Με δικούς τους πόντους (ένα κανονικό τρίποντο και ένα έμμεσο) ισοφάρισε σε 47-47 και 49-49, ενώ ο Μιλουτίνοφ  στο 24’, έγραψε το 51-51. Η Ένωση όμως με τους Χάρις και Τζέιμς κατάφερε και πάλι να πάρει… ανάσα, προηγήθηκε 51-55 και 57-60, ωστόσο ο Μιλουτίνοφ με δύο καρφώματα έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με 61-60! Ωστόσο, η ΑΕΚ και πάλι βρήκε σκορ, καθώς με τον εντυπωσιακό Χάρις προηγήθηκε 61-64, ενώ με ½ βολές του Μαυροειδή έγραψε το 63-65, που ήταν και το τελικό σκορ του τρίτο δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του τελικού είδαμε ένα απίστευτο θρίλερ, με την ΑΕΚ να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο Πάντερ με βολές έκανε το 63-67 και το 65-69, ενώ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ο Χάρις ανέβασε την διαφορά στο 65-72, στο 33’. Ο Ολυμπιακός όμως, με τον Σπανούλη στον πάγκο λόγω κούρασης, μείωσε με 2/3 βολές του Στρέλνιεκς και γκολ φάουλ του ΜακΛιν σε 70-72 στο 34’ και έβαλε… φωτιά στον τελικό.

Με την ΑΕΚ όμως να έχει πλέον δικαίωμα για βολές, αφού οι Πειραιώτες είχαν συμπληρώσει πολύ νωρίς πέντε φάουλ, το ματς εξελισσόταν υπέρ της. Ο Γκριν έγραψε το 71-77, ενώ ο Τζέιμς με τρίποντο το 74-80 στο 36’. Ο Πάντερ με 2/2 βολές έκανε το 76-82 και ο Γκριν με ½ το 76-83, όμως ο Στρέλνιεκς μείωσε σε 78-83 και ο Παπαπέτρου με 1/2 βολές και καλάθι μετά την χαμένη δεύτερη, μείωσε σε 81-83, 2.10’’ πριν το φινάλε. Ο Χάρις με με ½ βολές έκανε το 81-84 και ο Στρέλνιεκς επίσης με ½ βολές το 82-84. Ακολούθησαν δύο χαμένες επιθέσεις από τον Γκριν και Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό, ενώ ο Χάρις με δύσκολο καλάθι 13 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, έγραψε το 82-86. Ο Στρέλνιεκς με 1/2 βολές μείωσε σε 83-86, όμως ο Τζέις με καλάθι έκανε το 83-88 και έδωσε την κούπα στην Ένωση!

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Για ακόμα μια φορά ο Μάνι Χάρις ήταν αυτός που έκρινε την αναμέτρηση. Ο 28χρονος άσος με μια μεγάλη εμφάνιση με 17 πόντους ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση της Ένωσης.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Το μεγάλο καλάθι του Μάνι Χάρις, 13,7’’ για το τέλος, που έκανε το σκορ 82-86.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Χόλις Τόμπσον πραγματοποίησε μια ακόμα πολύ άσχημη εμφάνιση και δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του αγώνα. Ίσως να τον είδαμε για τελευταία φορά με τα ερυθρόλευκα.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Σε καμία περίπτωση η εικόνα της εξέδρας δεν άρμοζε σε έναν τόσο σπουδαίο τελικό. Οι μαθητές δεν γέμισαν το γήπεδο και ίσως αυτό πρέπει να μας γίνει μάθημα για τα επόμενα χρόνια.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Ντούσαν Σάκοτα κέρδισε κατά κράτος τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ο οποίος παρότι από το πρώτο δεκάλεπτο έβλεπε πως η ΑΕΚ ήταν διαβασμένη και χτύπαγε τον Ολυμπιακό στην ρακέτα και στα σουτ από μέση απόσταση, δεν έκανε τίποτα για να αλλάξει την κατάσταση. Καμία αντίδραση από τον προπονητή του Ολυμπιακού, ο οποίος απλά έδωσε εντολή στον Σπανούλη να πάρει μόνος του το παιχνίδι.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο Ολυμπιακός: Ο Σπανούλης ήταν ο μοναδικός παίκτης που προσπάθησε και πάλεψε να πάρει την κούπα μόνος του. Δεν είναι μόνο οι πόντοι που έβαλε, αλλά και αυτοί… που έφτιαξε στον Μιλουτίνοφ με τις ασίστ. Ο Πρίντεζης είχε μέτρια εμφάνιση και από εκεί και πέρα όλοι ήταν άφαντοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 42-45, 63-65, 83-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 20 (3τρ., 9ασ.), Μιλουτίνοφ 17 (8ρ.), Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), ΜακΛίν 10, Παπαπέτρου 5, Στρέλνιεκς 14 (2), Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11 (1), Γκριν 6, (5 ριμπάουντ,7 ασίστ). Χάρις 17, Λαρεντζάκης 6 (2), Χάντερ 15, Πάντερ 14 (2), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος, Άτιτς, Μαυροειδής 4, Καββαδάς 4.