Facebook Pixel Sportdog.gr | Ποιες «νυχτερίδες»; Τους... ήπιε το αίμα ο απίθανος Σπανούλης και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό
| 2018-02-22 22:40:00

του Δημήτρη Σκούφου

80-70 την Βαλένθια, με τον αρχηγό σε τρελά κέφια.

Την 16η νίκη του στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός με 80-70 επί της Βαλένθια στο ΣΕΦ. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν αρκετές διακυμάνσεις στην απόδοσή τους, όμως είχαν σε εκπληκτική ημέρα τον Βασίλη Σπανούλη (25 πόντοι, 9 ασίστ), που μίλησε στα κρίσιμα και οδήγησε την ομάδα του σε μία ακόμα νίκη και πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Φουριόζος μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός και με τον Σπανούλη να οργανώνει εξαιρετικά και τον Μιλουτίνοφ να κάνει... πάρτι μέσα στην ρακέτα, έφτασε να προηγείται γρήγορα με διψήφια διαφορά (13-3, 15-5), παίζοντας παράλληλα και εξαιρετική άμυνα απέναντι στην Βαλένθια. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε 9 πόντους και 7 ασίστ και ήταν ο "εγκέφαλος" στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν... άρδην στο δεύτερο.

Οι Ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν αδικαιολόγητα στην άμυνα και επέτρεψαν στον Σαν Εμετέριο και τον Τόμας να σκοράρουν αμαρκάριστους πόντους από μέση και μακρινή απόσταση, μετατρέποντας τον αγώνα σε... ντέρμπι. Ο Ντόρνεκαμπ έριξε την διαφορά στους 2 (30-28) στο 16', όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Σπανούλη, Μάντζαρη και Μιλουτίνοφ και ξαναπήγε στο +8 (40-32). Παρόλα αυτά, η Βαλένθια επέστρεψε και πάλι στο ματς και με καλάθια των Ντόρνεκαμπ και Γκαρσία πήγε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, αλλά μόλις με ένα πόντο (40-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να παίζει και πάλι άμυνα και με συνεχόμενους πόντους του Σπανούλη προηγήθηκε ξανά με +9 (50-41). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου συνέχισαν το σερί τους στην επίθεση και με τους ΜακΛίν, Πρίντεζη και Μάντζαρη να σκοράρουν πήγαν το σκορ στο 60-48. Κάπου εκεί επήλθε ξανά μπλακ άουτ και η Βαλένθια έριξε την διαφορά στο 62-55 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Γκριν, Σαν Εμετέριο και Αμπάλδε είχαν "ζεσταθεί" για τις "νυχτερίδες" και το παιχνίδι στο ΣΕΦ έγινε... ντέρμπι. Το 68-67 ανησύχησε πάρα πολύ τον Ολυμπιακό, όμως κάπου εκεί πήρε τα ηνία ο "kill Bill" και με σερί πόντους έκανε το 75-67 και έδιωξε το άγχος από τους συμπαίκτες του. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στην 16η νίκη τους με 80-70.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 10 παραπάνω ριμπάουντ που πήρε ο Ολυμπιακός (34 έναντι 24), αλλά και το 68.3% στα δίποντα που είχαν οι Ερυθρόλευκοι ήταν τα στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ποιος άλλος, ο Βασίλης Σπανούλης! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 9 ασίστ και ήταν αυτός που με κρίσιμα καλάθια "ξεκολλούσε" την ομάδα του, όποτε πλησίαζε η Βαλένθια.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Τζαμέλ ΜακΛίν ήταν σκιά του εαυτού του στο σημερινό ματς, καθώς σε 15 λεπτά συμμετοχής σημείωσε μόλις 2 πόντους.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Ο κόσμος που βρέθηκε στο ΣΕΦ βοήθησε με την φωνή του τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αλλά φυσικά θα μπορούσε να είναι περισσότερος, λίγες ημέρες μετά την απώλεια του Κυπέλλου από την ΑΕΚ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 40-39, 62-55, 80-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛίν 2, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 25 (9/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 11 (1), Ρόμπερτς 4, Ουίλτζερ, Τόμπσον 2.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Τόμας 11 ( 5 ριμπάουντ) Γκαρθία, Αμπάλντε 7, Ντούμπλιεβιτς 4 (ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 2, Σαν Εμετέριο 19 (3), Πλάις, Σάστρε 2, Γκριν 13, Ντόρνεκαμπ 7 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 28/41 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 12/19 βολές, 28-6 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 21/44 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 13/17 βολές, 21-3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη.