Facebook Pixel Sportdog.gr | Έπιασε τον Παναθηναϊκό η Ζαλγκίρις!
| 2018-02-23 22:36:00

Έπιασε τον Παναθηναϊκό η Ζαλγκίρις!

Νίκησε στην έδρα της Εφές (86-70) και είναι ισόβαθμη με το Τριφύλλι!

Πολλοί περιμένουν πως η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα «ξεφουσκώσει», αλλά εκείνη παραμένει άκρως ανταγωνιστική. Κόντρα στην Εφές, χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και τελικά να ανεβάσει άνετα το ρεκόρ της σε 14-9, όσο έχουν και ο Παναθηναϊκός Superfoods με την Χίμκι. Από την πλευρά τους, οι Κυπελλούχοι Τουρκίας παρέμειναν στην τελευταία θέση με ρεκόρ 6-17. Υπενθυμίζεται πως εκκρεμεί το ματς Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης (22:00), στο οποίο αν επικρατήσουν οι Μαδριλένοι θα βρεθούν επίσης στο 14-9.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Βασίλιε Μίσιτς (11π., 6ασ., 4ριμπ., 3κλ.), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Άαρον Ουάιτ με 15 πόντους (6/6 2π., 3/3 1π.). Για την Εφές, ο Μπράιαντ Ντάνστον είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να έχει τον έλεγχο η Εφές. Με δύο τρίποντα του Ντάγκλας προηγήθηκε με 16-11, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το υπέρ της 23-21. Η Ζαλγκίρις όμως μπήκε... γκαζωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε επί μέρους 4-14 σε 5' και βρέθηκε στο +8 (27-35). Με πολύ καλό Μίσιτς, κατάφερε να έχει διαφορά ασφαλείας (36-45) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα, για πρώτη φορά, με καλάθι του Ουλανόβας (42-53, στο 23') κι έκτοτε οι Λιθουανοί δεν... κοίταξαν πίσω. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 56-68. Στο 34', η διαφορά είχε φτάσει στο +20 (61-81) και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει την εμφατική νίκη των πρωταθλητών Λιθουανίας που ήρθε τελικά με σκορ 70-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-45, 56-68, 70-86

ΠΗΓΗ: sdna.gr