Facebook Pixel Sportdog.gr | Ούτε στο Τελ Αβίβ σταμάτησε η ΤΣΣΚΑ - Νίκες για Βαλένθια και Αρμάνι
| 2018-03-01 23:36:00

Ούτε στο Τελ Αβίβ σταμάτησε η ΤΣΣΚΑ - Νίκες για Βαλένθια και Αρμάνι

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνεχίζει την τρομερή πορεία της, καθώς έκανε επίδειξη δύναμης και στο Τελ Αβίβ απέναντι στην Μακάμπι (93-73). Ανεβασμένος ο Νάντο ντε Κολό (19π.), πολύ καλός και ο Κόρι Χίγκινς (16π.).

Η «ομάδα του λαού» αντιμετωπίζει κάθε ματς σαν... τελικό για την οκτάδα, αλλά η ασταμάτητη ΤΣΣΚΑ δεν χαρίζεται πουθενά! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που είναι μόνη 1η στον βαθμολογικό πίνακα, πέρασε από την «Menora Mivtachim Arena» και έφτασε τις επτά νίκες στα τελευταία οκτώ παιχνίδια της. Από την άλλη, το σύνολο του Νέβεν Σπάχια είναι πλέον στο 12-12 και βρίσκεται στην 8η θέση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νάντο ντε Κολό (19π. με 5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και ακολούθησε ο Κόρι Χίγκινς με 16 πόντους. Ο Νόρις Κόουλ ξεχώρισε από πλευράς Μακάμπι με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Πιέρ Τζάκσον ήταν άστοχος (6π. με 2/10 σουτ και 2/3 βολές), αλλά μοίρασε 7 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ρυθμό (18-22 στο 10'), παρά την αστοχία των δύο ομάδων έξω από τα 6,75μ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είδαν τον Τζόνα Μπόλντεν να πατάει καλά και να προσπαθεί να κάνει «ζημιά» στην ΤΣΣΚΑ (8π.).

Όμως, η «αρκούδα» παρέμεινε συγκεντρωμένη, ήταν πολύ καλά διαβασμένη και με ένα γρήγορο 7-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήρε διψήφια διαφορά (18-29 στο 12'). Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 36-52 με την ομάδα του Ιτούδη να παίζει καλή άμυνα (7κλ.) και τον Νάντο ντε Κολό να... ζεσταίνεται (13π.).

Στην επανάληψη οι Ισραηλινοί με τον Νόρις Κόουλ πρωταγωνιστή «ροκάνισαν» τη διαφορά (56-67 στο 30'), αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να υπερέχουν και να κρατούν το διψήφιο προβάδισμα. Οι Ρώσοι στο τέταρτο δεκάλεπτο αντιστάθηκαν στις προσπάθειες αντεπίθεσης των παικτών του Σπάχια (63-76 στο 35'), μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε... σόου (65-86 στο 38') και έφτασαν στην τελική επικράτηση (73-93).

Τα Δεκάλεπτα: 18-22, 36-52, 56-67, 73-93.

Έκανε... σκόνη την Μπάμπεργκ η Βαλένθια

Η Βαλένθια ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεαι του αγώνα κόντρα στην Μπάμπεργκ, πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και συνέτριψε την πρωταθλήτρια Γερμανίας (86-70).

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ η Βαλένθια και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα έχοντας μπροστάρη τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (16-2, 4'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (21-5, 6'). Η Μπάμπεργκ προσπάθησε να μειώσει με τον Νίκολιτς, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στην Βαλένθια, η οποία έκλεσει με προβάδισμα 17 πόντων (28-11).

Εντελώς διαφορετική εικόνα είχε το δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μπάμπεργκ ανέβασε την απόδοσή της και με μπροστάρη τον Ρίκι Χίκμαν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (30-21, 14'). Οι Γερμανοί πήγαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι, έχοντας αιχμή του δόρατος τον Μούσλι και παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να μειώσει ακόμα περισσότερο (35-31, 18'). Ζήσης και Μούσλι «κουβάλησαν» την ομάδα τους ως το τέλος του πρώτου μέρους, μειώνοντας σε 37-34.

Ο ρυθμός που είχαν οι παίκτες του Καντζούρη στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ράιτ και Ρούμπιτ πήραν προσπάθειες και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (39-42, 23'). Η απάντηση της Βαλένθια ήταν άμεση, καθώς Σαν Εμετέριο και Σάστρε ανέτρεψαν την κατάσταση (48-45, 25'). Ράφα Μαρτίνεθ και Ουίλ Τόμας πήραν προσπάθειες και η διαφορά αυξήθηκε σε διψήφια επίπεδα (59-48, 28'). Η Μπάμπεργκ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, στο φινάλε του δεκαλέπτου, χάρη σε Ράιτ και Ραντόσεβιτς για το 60-54.

Εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση της Βαλένθια στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ισπανική ομάδα με Ντόορνεκαμπ και Αμπάλντε κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (71-56, 33'). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για την Βαλένθια, καθώς οι Τόμας και Ντούμπλιεβιτς πήραν προσπάθειες και ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (80-60, 36'΄).

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 37-34, 60-54, 86-70.

Απάντησε με νίκη στη γιούχα η Αρμάνι!

Οι οπαδοί της Αρμάνι Μιλάνο αποδοκίμασαν την ομάδα τους, πριν από το τζάμπολ, αλλά οι Ιταλοί έκαναν μία πειστική εμφάνιση και νίκησαν εύκολα την Αναντολού Εφές (77-64). Πολύ καλό ντεμπούτο για τον Σόνι Ουίμς.

Το ματς δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι δύο ομάδες βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις στη βαθμολογία. Ωστόσο, το γεγονός πως οι Ιταλοί «γιούχαραν» τους παίκτες της ίδιας τους της ομάδας έδωσε μία διαφορετική γεύση στο ματς. Τελικά, οι παίκτες του Πιανιτζιάνι απάντησαν με καλή εμφάνιση και νίκη που τους ανέβασε στο 8-16, την ώρα που η Εφές είναι «κολλημένη» στην τελευταία θέση με 6-18.

Ο Κέρτις Τζέρελς είχε 13 πόντους και 5 ασίστ για τους νικητές, ενώ ο Αμάθ Εμπαγιέ σημείωσε 14 πόντους. Από πλευράς Εφές, ο Σόνι Ουίμς ξεχώρισε στο ντεμπούτο του με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

To ξεκίνημα της αναμέτρησης είχε την υπογραφή του Ουίμς που σημείωσε επτά γρήγορους πόντους και η Εφές προηγήθηκε με +5 (8-13 στο 5'). Ο Γκάουντλοκ αποτέλεσε όμως το αντίπαλο δέος και η Αρμάνι ισοφάρισε (17-17) μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους Ιταλούς. Η διαφορά μεγάλωσε γρήγορα (29-21, στο 14'), ενώ ο «καυτός» Τζέρελς (11π.) διαμόρφωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (37-27). Το ημίχρονο έκλεισε τελικά με +15 (44-29) για την ομάδα του Πιανιτζιάνι.

Δεν άλλαξε ιδιαίτερα το μοτίβο του αγώνα, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους Ιταλούς να έχουν σταθερά το πάνω χέρι (53-39, στο 26'). Ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας «έγραψε» το 58-45 με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι τίτλοι τέλους στο ματς μπήκαν νωρίς, αφού ο Εμπαγιέ έβαλε τρίποντο για το +20 (65-45, στο 33'). Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 67-56, αλλά δεν θα μπορούσε κάτι και η νίκη των Μιλανέζων ήρθε με σκορ 77-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-29, 58-45, 77-64

Πηγή: sdna.gr