Facebook Pixel Sportdog.gr | Φοβερός και τρομερός Σλούκας, «σκότωσε» την Ρεάλ και έδωσε «φιλί ζωής» στον Παναθηναϊκό!
| 2018-03-03 00:16:00

Τεράστια νίκη για τη Φενέρ μέσα στη Μαδρίτη με 86-83.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κράτησε για περισσότερες από δύο ώρες, η Φενερμπαχτσέ έφυγε με ένα πολύ σημαντικό διπλό από την Μαδρίτη (86-83), το οποίο αποτελεί... φιλί ζωής για τον Παναθηναϊκό Superfoods!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 17-7 και βρίσκεται πολύ κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας, την ώρα που θα... κυνηγήσει και τον Ολυμπιακό για την 2η θέση της Regular Season, ενώ παράλληλα, η ήττα της Ρεάλ την διατηρεί μαζί με τον Παναθηναϊκό Superfoods και την Χίμκι στο 14-10. Έτσι, τα πάντα είναι ανοικτά για τις θέσεις 4-7 της Regular Season, με τις υπόλοιπες αγωνιστικές μέχρι το τέλος να έχουν χαρακτήρα... τελικού!

Το ντέρμπι της Μαδρίτης κρίθηκε σε μεγάλο ποσοστό από τον Κώστα Σλούκα. Ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε 20 πόντους (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/6 βολές), 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 24:03" συμμετοχής, ενώ... μίλησε και στα τελευταία λεπτά, με ένα καθοριστικό τρίποντο και τις δύο βολές που διαμόρφωσαν το τελικό 86-83.

Η Φενέρ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τον Τζέιμς Νάναλι να πρωταγωνιστεί, προηγήθηκε με 14-2 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η Ρεάλ ξεπέρασε το κακό της διάστημα και ισορρόπησε άμεσα, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (12-16) με καλάθι του Λούκα Ντόντσιτς. Μάλιστα, οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-20), με τρεις βολές του Ρούντι.

Η δεύτερη περίοδος κύλησε καθαρά σε... ρυθμούς και τέμπο ντέρμπι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ και καμία δεν έδειχνε ικανή να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Το +5 (27-32) της Φενέρ στο 14' έγινε +3 για την Ρεάλ (37-34) στο 18ο λεπτό, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να κλείνει το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (45-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη Φενέρ. Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συμβάδιζε στο σκορ με την Ρεάλ, εντούτοις έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 28-20, που έφερε τους Τούρκους στο +3 (68-65) στο 30ο λεπτό.

Η ίδια διαφορά παρέμεινε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (76-79, 36'), με την Ρεάλ να παλεύει να... γυρίσει το ματς και την Φενέρ να διατηρείται σταθερά μπροστά στο σκορ. Ένα μεγάλο τρίποντο του Σλούκα έφερε την Φενέρ στο +6 (84-78), ένα λεπτό πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στον πόντο (83-84) 15" πριν την λήξη, με σουτ του Ρούντι. Ο Έλληνας γκαρντ κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 86-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-40, 65-68, 83-86

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 9 (1), Ρούντι 9 (2), Ντόντσιτς 14 (1), Ρέγες 7, Καμπάτσο 11 (1), Αγιόν 9, Γιούστα, Κάρολ 15 (2), Ταβάρες 1, Τέιλορ 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι 5, Ουαναμέικερ 2, Σλούκας 20 (4), Νάναλι 16 (4), Γκούντουριτς 3, Βέσελι 2, Κάλινιτς 7 (1), Μουχάμεντ Άλι 3 (1), Ντουβερίογλου 5, Ντατόμε 17 (2)

Πηγή: sdna.gr