Facebook Pixel Sportdog.gr | «Τρομακτικός» Παναθηναϊκός - Έβαλε 108 στον Προμηθέα με 7/8 τρίποντα του Ντένμον!
| 2018-03-04 20:22:00

Άφησε πίσω την ήττα από τον Ολυμπιακό κερδίζοντας με 108-91 στην Πάτρα.

Αήττητος παρέμεινε ο Παναθηναίκός γι ακόμη μία αγωνιστική στην Basket League, καθώς νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 108-91. Οι “πράσινοι” μ΄αυτήν τη νίκη έφτασαν τις 17 σε ισάριθμα παιχνίδια. Κορυφαίος για τους “πράσινους” ήταν ο Μάρκους Ντένμον, ο οποίος πραγματοποίησε “μαγική” εμφάνιση.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε εξαιρετικά για τον Παναθηναϊκό, καθώς σημείωσε και τους πέντε πρώτους πόντους της ομάδας του (4-5). Οι “πράσινοι” ήταν αρκετά εύστοχοι έξω από τα 6,75 μ. και κατάφερε να προηγηθεί με 11-6. Ο Προμηθέας απάντησε και με δικό του σερί 5-0 ισοφάρισε την αναμέτρηση (11-11).

Οι άμυνες των δύο ομάδων δεν ήταν καλές στην πρώτη περίοδο, καθώς στα πρώτα 6 λεπτά είχαν σημειωθεί 35 πόντοι (16-19). Η ευστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού και του Προμηθέα συνεχίστηκε και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους “πράσινους” μπροστά με 31-26. Το αξιοσημείωτο της πρώτης περιόδου ήταν οι 8 ασίστ, που μοίρασε ο Νικ Καλάθης!

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (33-31). Ο Παναθηναϊκός απάντησε και πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (33-36), αλλά ο Τουντζιαράκης έφερε το ματς και πάλι στα ίσια (36-36). Οι “πράσινοι”, όμως, αντέδρασαν και με σερί 10-0 προηγήθηκαν με 46-36. Η υπεροχή του τριφυλλιού συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και κράτησε τη διαφορά στους 9 πόντους (43-52).

Η ομάδα της Πάτρας ήταν εξαιρετική στα πρώτα έξι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας βρέθηκε να χάνει με 61-53, αλλά οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έτρεξαν σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (62-61). Σ΄εκείνο το σημείο άρχισε να “μιλάει” ο Μάρκους Ντένμον, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε στον Παναθηναϊκό διψήφια διαφορά (69-79). Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν “μαγικός”, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο είχε 7/7 τρίποντα!

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τη διαφορά και μάλιστα την εκτόξευσε και στους 16 (75-91). Τελικώς, οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη με 108-91.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 43-52, 69-79, 91-108

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 14 (2), Σαλούστρος 14 (2), Χω 18 (1), Έλις 9, Τουντζιαράκης 7 (1), Σκούφης, Γκίκας 16 (3), Γερομίχαλος 7 (1), Δημάκος 3, Σανδραμάνης 3, Μαντζούκας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 25 (7/8 τρίποντα), Γκάμπριελ 12 (2), Όγκαστ 13, Καλάθης 8 (13 ασίστ), Αντετοκούνμπο 17 (2), Ρίβερς 6 (2), Παππάς 14 (2), Γκιστ, Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 2, Μήτογλου, Σίνγκλετον 9 (1)

Πηγή: ebasket.gr