Facebook Pixel Sportdog.gr | Μεγάλο... δώρο της Αρμάνι στον Παναθηναϊκό!
| 2018-03-08 20:55:00

Μεγάλο... δώρο της Αρμάνι στον Παναθηναϊκό!

Οι Ιταλοί νίκησαν (86-77) τη Χίμκι μέσα στη Ρωσία!

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε τη μεγάλη έκπληξη επικρατώντας της Χίμκι μέσα στη Μόσχα με 86-77, αποτέλεσμα που βόλεψε πολύ τον Παναθηναϊκό.

Με την σημερινή ήττα η ρωσική ομάδα έπεσε στο 14-11 στην Ευρωλίγκα, κάτι που σημαίνει ότι οι Πράσινοι μπορούν να την προσπεράσουν απόψε και να ανεβούν στην 5η θέση της Ευρωλίγκας, αρκεί να νικήσουν τη Ρεάλ στη Μαδρίτη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων πήγαν περίπατο, καθώς σημειώθηκαν 50 πόντοι. Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν καλύτερη από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και προηγήθηκε με 30-20. Η Χίμκι αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στον πόντο (38-39), αλλά σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 10-1 και ανέκτησαν το διψήφιο προβάδισμα τους (39-49).

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε. Η Χίμκι ανέβασε κατά πολύ την απόδοση της και ανέτρεψε την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι με επί μέρους 23-12 στην τρίτη περίοδο και πέρασε μπροστά στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (62-61). Οι Ιταλοί στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 9 πόντους (69-78).

Η Χίμκι αντέδρασε ξανά και με σερί 6-0 μείωσε σε 78-75 1′ και 36” πριν το τέλος. Οι Ρώσοι, όμως, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και τελικώς ηττήθηκαν με 86-77

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 39-49, 62-61, 77-86
ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 2, Σβεντ 24 (3), Βιάλτσεφ 2, Μάρκοβιτς 5 (1), Γκιλ 9, Τοντόροβιτς 4, Άντερσον 14 (2), Τζένκινς 11 (3), Τόμας 6
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 26 (2), Μίτσοφ 8 (2), Ταρζέφσκι 5, Κουζμίνσκας 15, Αμπάς, ΕμΜπαγιέ, Μπέρτανς 3 (1), Τζέρελς 14 (2), Γκουντάιτις 8

ΠΗΓΗ: ebasket.gr