Facebook Pixel Sportdog.gr | Εντυπωσιακή ξανά η ΤΣΣΚΑ - Ισοπέδωσε τη Μάλαγα με φοβερό Ντε Κολό!
| 2018-03-09 20:58:00

Εντυπωσιακή ξανά η ΤΣΣΚΑ - Ισοπέδωσε τη Μάλαγα με φοβερό Ντε Κολό!

Ασταμάτητοι οι Ρώσοι, νίκησαν με 101-76!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρουσιάστηκε με... σπασμένα τα φρένα απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα, πήρε μία ακόμα νίκη (101-76) και συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στην φετινή Euroleague. «Ματσάρα» από τον Ντε Κολό (23π. με 9/10 σουτ).

Η «ομάδα του στρατού» συνεχίζει την... προέλασή της στην regular season της Euroleague, καθώς πλέον μετράει 20-5 με οκτώ νίκες στα τελευταία εννέα παιχνίδια της. Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είναι σταθερά στην πρώτη θέση του ταμπλό και... προετοιμάζεται από τώρα για τα πλέι οφ. Από την άλλη, με την ήττα αυτή η Ουνικάχα Μάλαγα «υποχώρησε» στο 10-15 και σιγά - σιγά αποχαιρετά την οκτάδα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Νάντο ντε Κολό (23π. σε 18' με 9/10 σουτ), με τον Ουίλ Κλάιμπερν να ακολουθεί από την μεριά των νικητών (13π.). Αντίθετα, από την πλευρά των Ισπανών ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν εκείνος που ξεχώρισε (15π., 5ασ.).

Οι γηπεδούχοι πετούσαν «φωτιές» στην επίθεση από νωρίς και με τον Νικίτα Κουρμπάνοφ να έχει 10 πόντους και 5 ριμπάουντ στο δεκάλεπτο «έγραψαν» το 30-20 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Μάλιστα, η... απίστευτη ΤΣΣΚΑ έφτασε τους 50π. στο 16' (50-27 το σκορ), έχοντας μάλιστα 15 ασίστ. Μέχρι το ημίχρονο οι Ισπανοί προσπάθησαν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά, αλλά και πάλι το σύνολο του Ιτούδη είχε τον απόλυτο έλεγχο (57-43 στο 20').

Με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια τα πράγματα δεν άλλαξαν. Οι Μοσχοβίτες «άνοιξαν» το ροτέισιον, όμως ο επιθετικός τους πλουραλισμός τους επέτρεψε να παραμείνουν σε προβαδίσματα που «άγγιζαν» τους 20π. (79-61 στο 30'). Ο Ουίλ Κλάιμπερν, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ και ο Οθέλο Χάντερ είχαν πάρει... μπρος και ήταν διψήφιοι, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώριζαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζέιμς Όγκουστιν. Έτσι, η τέταρτη περίοδος μετατράπηκε σε... τυπική διαδικασία (84-62 στο 37' και 94-70 στο 37'), με τους παίκτες του Χοάν Πλάθα να μην μπορούν να επιστρέψουν στο ματς και την ΤΣΣΚΑ να φτάνει σε μια άνετη και επιβλητική νίκη (101-76), αφού και ο Νάντο ντε Κολό μπήκε στην επιθετική εξίσωση.

Τα Δεκάλεπτα: 30-20, 57-43, 79-61, 101-76.

ΠΗΓΗ: sdna.gr