Facebook Pixel Sportdog.gr | Ξέσπασε στον Πανιώνιο ο Παναθηναϊκός - Παραλίγο κατοστάρα με φοβερό Όγκαστ!
| 2018-03-11 18:45:00

Ξέσπασε στον Πανιώνιο ο Παναθηναϊκός - Παραλίγο κατοστάρα με φοβερό Όγκαστ!

Εμφατική νίκη με 97-53 για το Τριφύλλι!

Η ήττα από τη Ρεάλ πόνεσε τον Παναθηναϊκό και ο Πανιώνιος πλήρωσε τα... σπασμένα, καθώς ισοπεδώθηκε από το Τριφύλλι με 97-53 στο κλειστό του ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν δυσκολεύτηκε και συνέχισε την αήττητη πορεία του στην Stoiximan.gr Basket League (18-0 ρεκόρ), αφήνοντας οριστικά πίσω του την ήττα στην Μαδρίτη. Οι «πράσινοι» έπαιξαν καλή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτρεξαν στο παρκέ, διαμόρφωσαν διαφορές κοντά στους 20π. και... καθάρισαν το ματς από νωρίς. Έτσι, στρέφονται πλέον στους αγώνες με Κύμη (13/3) και Ουνικάχα Μάλαγα (16/3).

Από την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, ηττήθηκε, «υποχώρησε» στο 4-14 και πλέον «φουλάρει» για τους... τελικούς παραμονής που έχει μπροστά της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον «ζεστό» Καλάθη (7π. και 2ασ. στο 6') να «οδηγεί» το «τριφύλλι» (16-10). Όμως, οι «κυανέρυθροι» βρήκαν... απαντήσεις, με τον Τάιρον Μπρέιζελτον να μοιάζει ασταμάτητος (9π. στο 10' και 22-21 το σκορ). Οι φωνές του Τσάβι Πασκουάλ και η αμυντική προσήλωση των πρωταθλητών Ελλάδας στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν για τα καλά την εικόνα του παιχνιδιού. Από το 25-25 ο Παναθηναϊκός Superfoods «έτρεξε» ένα γρήγορο 12-0 σερί και πήρε διαφορά άνω των 10π. για πρώτη φορά στο 17' (37-25). Μάλιστα, οι «πράσινοι» που έτρεξαν καλά το παρκέ και περιόρισαν τα λάθη τους «έκλεισαν» το ημίχρονο στο +19 (47-28), με τον Πανιώνιο να... πληρώνει τις κακές επιλογές του στη δεύτερη περίοδο (9λ. στο 20').

Ο τραυματισμός του Μάρκους Ντένμον, που χτύπησε στον αριστερό ώμο και πήγε στον πάγκο ανησύχησε τους ανθρώπους των γηπεδούχων, όμως λίγα λεπτά αργότερα ο Αμερικανός γκαρντ επέστρεψε στο παρκέ και έδειξε να μην έχει πρόβλημα τραυματισμού. Οι «πράσινοι» είχαν σταθερά την υπεροχή (58-33 και +25 στο 25') και οι παίκτες της ομάδας της Νέας Σμύρνης έβρισκαν σκορ δια χειρός του αρχηγού τους, Βαγγέλη Σακελλαρίου (67-46 στο 30' με 17π. του Έλληνα γκαρντ). Η διαφορά στο σκορ, αλλά και τη δυναμική των δύο ομάδων ήταν δεδομένη και τα βλέμματα του κόσμου στο ΟΑΚΑ ήταν στραμμένα στην απόδοση του Γιώργου Καλαϊτζάκη, που πήρε χρόνο από τον Πασκουάλ. Την ίδια ώρα και ο Ζιάγκος άνοιξε το ροτέισιον της ομάδας του, δίνοντας ευκαιρίες σε παίκτες που δεν έχουν τόσο μεγάλο ρόλο. Το τελικό 97-53 ανέβασε τον Παναθηναϊκό Superfoods στο 18-0 της βαθμολογίας της ελληνικής λίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Όγκαστ 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 12 (2), Γκιστ 3 (1), Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 7 (2), Γκάμπριελ 6 (2), Μήτογλου 5 (1)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπρέιζελτον 13 (1), Σακελλαρίου 17 (2), Κράβιτς 7, Νταλό, Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος 2, Καραγεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Καουκουμενσά 3 (1), Σαρικόπουλος 8, Ραλλάτος

ΠΗΓΗ: sdna.gr