Facebook Pixel Sportdog.gr | Τεράστια νίκη για Μπαρτζώκα!
| 2018-03-15 23:10:00

Τεράστια νίκη για Μπαρτζώκα!

Η Χίμκι πήρε διπλό - χρυσάφι στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι (94-91) με πρωταγωνιστές τους Αλεξέι Σβεντ (21π., 12ασ.) και Άντονι Γκιλ (22π., 7ρ.) και... κλείδωσε τα πλέι οφ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρατάχθηκε στο Ισραήλ δίχως τους Τόμας Ρόμπινσον - Τάιλερ Χάνεϊκατ, αλλά έφτασε σε μια σπουδαία νίκη, που την ανέβασε στο 15-11 της βαθμολογίας της Euroleague και έβαλε σε... μπελάδες την Μακάμπι (13-13 ρεκόρ). Οι Ρώσοι, λοιπόν, φαίνεται πως «κλειδώνουν» τα πλέι οφ και «παλεύουν» για το πλεονέκτημα έδρας, την ώρα που το σύνολο του Νέβεν Σπάχια θα τα δώσει όλα στην κόντρα με την Μπασκόνια για την είσοδο στην οκτάδα.

Η Χίμκι είχε για... πρώτα βιολιά του Αλεξέι Σβεντ (22π., 5ρ., 12ασ., 3κλ.) - Άντονι Γκιλ (24π., 7ρ.), ενώ ξανά καλός ήταν και ο Μάλκολμ Τόμας (16π., 7ρ.). Το... πάλεψε όσο μπορούσε ο Πιερ Τζάκσον για τους γηπεδούχους (25π., 7ασ.), που στο φινάλε δεν βρήκαν στόχο με το κρίσιμο τρίποντο του ΝτεΣόν Τόμας και γνώρισαν την ήττα.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ άρχισε το παιχνίδι έχοντας το «πάνω χέρι» μέσα στη ρακέτα, αλλά η Χίμκι δεν έχασε επαφή με το σκορ παρά τα 1/8 τρίποντά της στο δεκάλεπτο (13-11 στο 5' και 19-21 στο 10').

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με επιθετικό πλουραλισμό πήραν διψήφια διαφορά (30-40 στο 16'), αλλά η Μακάμπι... μάζεψε την κατάσταση μέχρι το ημίχρονο, με τον Πιέρ Τζάκσον πρώτο σκόρερ (12π.). Από την άλλη, ο Αλέξει Σβεντ στο 20' είχε 8 πόντους (2/7 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ).

Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια συνέχισε να μαζεύει τα ριμπάουντ και να παίρνει επιπλέον κατοχές και με αντεπίθεση διαρκείας μπόρεσε να περάσει μπροστά στο σκορ μέχρι το 30' (66-65). Μάλιστα, η «ομάδα του λαού» κατάφερε να... προβάλει αντίσταση σε όσα έκαναν οι Άντονι Γκιλ - Μάλκολμ Τόμας.

Ο Σβεντ έβρισκε σκορ με δίποντα και βολές, ενώ παράλληλα οργάνωνε με... μαεστρία τους Ρώσους, που παρέμεναν «ζωντανοί» στο «θρίλερ» της «Menora Mivtachim Arena» (72-77 στο 33' και 78-80 στο 35'). Το ματς οδηγήθηκε σε... δραματικό φινάλε, με τον Τζάκσον να «γράφει» το 86-86, 51'' πριν από το τέλος από τη γραμμή των βολών. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκιλ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το 86-89, η Μακάμπι δεν βρήκε το μεγάλο σουτ που έψαχνε (άστοχος ο Τόμας) και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ο Γκιλ έδωσε... μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του (86-91). Έτσι, η Χίμκι έφτασε σε μια σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση (94-91).

Τα Δεκάλεπτα: 19-21, 39-44, 66-65, 91-94.

Νίκη μετά το ΣΕΦ για Μπάμπεργκ

Η Μπάμπεργκ πήρε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο μέρος, άντεξε στο ξέσπασμα της Αναντολού Εφές και πανηγύρισε τη δέκατη νίκη της στην Euroleague (88-79).

Την ανοδική πορεία της επιβεβαίωσε για ένα ακόμα παιχνίδι η Μπάμπεργκ. Η έλευση του Λούκα Μπάνκι στην τεχνική ηγεσία της ομάδας έφερε... άλλον αέρα, κάτι που επιβεβαιώθηκε κόντρα στην Αναντολού Εφές, με τους Γερμανούς να επικρατούν με 88-79 και να φτάνουν στο 10-16, τη στιγμή που η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-20.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με τις ομάδες ισόπαλες (22-22). Η Μπάμπεργκ ανέβασε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρήκε λύσεις από Ρούμπιτ και Ραντόσεβιτς. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στους πρωταθλητές Γερμανίας να πάρουν τα ηνία και να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 3 πόντων (44-41).

Η εικόνα του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική στην επανάληψη. Η Μπάμπεργκ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, βρίσκοντας λύσεις από Ράιτ και Ραντόσεβιτς. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί για τους γηπεδούχους και να φτάσει ως και τους 18 πόντους (68-50, 28'). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σφυγμό και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-55).

ΜακΚόλουμ και Μπράουν προσπαθούσαν να κρατήσουν... όρθια την Εφές στο τέταρτο δεκάλεπτο, μαζεύοντας τη διαφορά (77-67, 35'). Η Εφές συνέχισε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να μειώσει ακόμα περισσότερο με Στίματς και ΜακΚόλουμ (85-79, 39'). Η Μπάμπεργκ κράτησε τα ηνία και κατάφερε να φτάσει στη νίκη στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-41, 69-55, 88-79.

Πηγή: sdna.gr