Facebook Pixel Sportdog.gr | Κυπελλούχος με περίπατο ο Ολυμπιακός - Νίκησε τον ΠΑΟΚ με 68-53!
| 2018-03-25 20:20:00

Κυπελλούχος με περίπατο ο Ολυμπιακός - Νίκησε τον ΠΑΟΚ με 68-53!

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί.

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός, καθώς στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ και κατέκτησε τον τίτλο. Οι “ερυθρόλευκες” μετά το πρώτο δεκάλεπτο επέβαλλαν τον ρυθμό τους και κέρδισαν εύκολα με 68-53 τον “Δικέφαλο του Βορρά”.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ μέχρι και 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά (11-10), αλλά σε εκείνο το σημείο δέχτηκε σερί 9-2 και βρέθηκε πίσω στο σκορ (13-19). Ο “Δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να μειώσει σε 19-16 με τρεις βολές της Κότουλα.

To δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για τον Ολυμπιακό. Τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα πάτησαν το γκάζι και με επί μέρους 23-11 ξέφυγαν στο σκορ (27-42). Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν καλύτερες και οι παίκτριες έβρισκαν πιο δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι.

Ο Ολυμπιακός στα μέσα του δεκαλέπτου προηγήθηκε και με 20 πόντους (35-55), αλλά ο ΠΑΟΚ μάζεψε τα πράγματα στο τέλος με σερί 6-0 (41-55). Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν. Η ομάδα του Πειραιά διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, πήρε τη νίκη με 68-53 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 27-42, 41-55, 53-68

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λύμουρα 7, Μαγκαλιού 3 (1), Μάλαρντ 13, Λιούις 17 (2), Αλμπάνεζ 4, Κότουλα 7, Κουλουμπή, Κριμιλή, Ταρπαγκού, Τράντα, Καρακούλα 2, Καττσαμούρη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 11, Μάλτση 13 (4), Άντερσον 14, Μακόλεϊ 5, Καλτσίδου 7, Σταμάτη 4 (1), Χατζηνικολάου 9, Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου 5, Κοσμά, Μπαλτά

Πηγή: ebasket.gr