Facebook Pixel Sportdog.gr | Εκπληκτικός ΜακΦάντεν, οδήγησε την Κύμη στη νίκη!
| 2018-03-25 21:27:00

Εκπληκτικός ΜακΦάντεν, οδήγησε την Κύμη στη νίκη!

Σ΄ένα επεισοδιακό παιχνίδι, η Κύμη κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πανιωνίου και να επικρατήσει με 95-83 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε τα ηνία του σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν την ανατροπή. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι ΜακΦάντεν και Τζόουνς.

Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση τόσο στο παρκέ όσο και στις κερκίδες. Στην αρχή της αναμέτρησης ο Τσούπκοβιτς και ο Μανωλόπουλος έπαιξαν ξύλο, ενώ λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης υπήρξε μία μικρό ένταση στην κερκίδα με φίλους της Κύμης και του Πανιωνίου.

Η Κύμη ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 5-0 μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά το προβάδισμα (10-6). Σ΄εκείνο το σημείο τα αίματα “άναψαν”. Ο Μανωλόπουλος και ο Τσούπκοβιτς πιάστηκαν στα χέρια και οι διαιτητές τους απέβαλλαν. Δείτε τι έγινε εδώ.

Ο Πανιώνιος βρήκε ρυθμό, ύστερα από όσα έγιναν, και με τρίποντο του Κουακουμενσά πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (11-13). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν σταμάτησε εκεί και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 22-15. Η Κύμη μείωσε πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Μπάρλου (18-22).

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και με εκπληκτικό κάρφωμα του Κράβιτς προηγήθηκαν με εννιά πόντους (18-27). Ο Τσαγκαράκης έκανε τη διαφορά για την Κύμη στη δεύτερη περίοδο και με συνεχόμενους πόντους κράταγε την ομάδα του κοντά στον Πανιώνιο (27-32).

Ο Μπρέιζελτον και ο Σακελλαρίου, όμως, με δύο συνεχόμενα τρίποντα έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (27-38). Η Κύμη προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ με αιχμή του δόρατος τον Τσαγκαράκη (4/7 τρίποντα), αλλά ο Πανιώνιος είχε τις λύσεις και έλεγχε το ματς (38-45).

Η Κύμη ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (48-52). Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν σταμάτησαν εκεί. Ο ΜακΦάντεν πήρε το όπλο του και με έξι συνεχόμενους πόντους και με ένα καλάθι του ΜακΓκι η Κύμη πέρασε μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (56-54).

Ο Πανιώνιος, όμως, αντέδρασε και μετά το κακό του ξεκίνημα κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του σκορ (57-60). Ο ΜακΦάντεν ήταν εκπληκτικό στην τρίτη περίοδο και μ΄ακόμη ένα τρίποντο έβαλε μπροστά ξανά την Κύμη με 65-64, αλλά ο Δίπλαρος με βολές στο τέλος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης (65-66).

Η Κύμη ανέκτησε τα ηνία του σκορ στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη με γκολ φάουλ του Τζόουνς προηγήθηκαν με πέντε πόντους (75-70). Ο ΜακΦάντεν συνέχισε να εκτελεί από τη γραμμή των 6,75 μ. και έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (82-75).

H Kύμη είχε τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά και με τους ΜακΦάντεν και Τζόουνς να είναι “καυτοί” προηγήθηκε ακόμη και με 11 πόντους (88-77). Η Κύμη κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα της και πήρε τη νίκη με 95-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 22 (2), ΜακΓκι 11, ΜακΦάντεν 26 (7), Σμιθ 5 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 14 (4), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 6, Μπάρλος 8 (2)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπρέιζελτον 7 (11 ασίστ), Νταλό 15 (1), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8, Σακελλαρίου 7 (2), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 13, Καμπερίδης 2, Κουακουμενσά 8 (2), Ραλλάτος 6, Κάμινγκς 13 (1)

Πηγή: ebasket.gr