Facebook Pixel Sportdog.gr | Φοβερό σόου του... σαρωτικού Ολυμπιακού στην Αμαλιάδα!
| 2018-03-26 17:45:00

Φοβερό σόου του... σαρωτικού Ολυμπιακού στην Αμαλιάδα!

Διέλυσε τον Κόροιβο με 104-54!

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Αμαλιάδα με μόλις 10 παίκτες, ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε να φύγει με εντυπωσιακή νίκη επί του Κοροίβου με διαφορά 50 πόντων!

Μπορεί να μην είχαν στη διάθεσή τους τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Παπανικολάου, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ σοβαροί και… πυροβολώντας τον Κόροιβο, τον «σκόρπισαν» 104-54 μέσα στην Αμαλιάδα και ανέβηκαν στο 16-4 στην Α1.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξαν άμυνα για… σεμινάριο, πνίγοντας τους γηπεδούχους και σε συνδυασμό με την καλή ημέρα που βρίσκονταν έξω από τα 6,75μ. (13/32), έφτασαν στο άνετο ροζ φύλλο.

Πέντε «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Μάντζαρη και Μπράουν να είχαν από 20 πόντους ο καθένας, τον Μιλουτίνοφ να προσθέτει 12, τον Ρόμπερτς 11 και τον Παπαπέτρου 10.

Από την ομάδα του Καλαμπάκου, η οποία έπεσε στο 6-14, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάινς με 17 πόντους, ενώ άλλους 14 είχε ο Λάνγκφορντ.

Πολύ ανταγωνιστικός ήταν ο Κόροιβος στο ξεκίνημα του ματς, καθώς έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75μ., ανάγκασε τον Ολυμπιακό να τον κυνηγά (12-9). Στα μισά, οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν μέσα από τη ρακέτα με τους Μιλουτίνοφ και Τιλί, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα 8-0 και να περάσουν μπροστά (12-17). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου χαλάρωσαν στην άμυνα, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν επιθετικά, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους, χάρη στον Μάντζαρη (18-23). Στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, ο ρυθμός του ματς άνοιξε ξανά, με τους Πειραιώτες να την κλείνουν στο +6 (21-27).

Συγκεντρωμένος μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, όπου μέσα από την καλή άμυνά του υποχρέωσε σε λάθη τον Κόροιβο και με ένα δικό του 10-0 ξέφυγε για πρώτη φορά στο +16 (21-37). Για άλλη μία φορά, η ομάδα της Αμαλιάδας προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι με σουτ από την περιφέρεια (31-41), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τους «ζεστούς» Μπράουν και Στρέλνιεκς και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +17 (31-48).

Με άμυνα από… γρανίτη, μέσα από την οποία «κλείδωσε» εντελώς τον Κόροιβο και με τον Ρόμπερτς σε μεγάλα κέφια, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 16-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στο +33 (31-64). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έλεγαν να πάρουν το πόδι τους από το… γκάζι, με τα τρίποντα των Μάντζαρη και Μπράουν να διευρύνουν αρχικά τη διαφορά και με τον ΜακΛίν να μπαίνει στην εξίσωση, εκείνη ξέφυγε ακόμη και στο +43 (42-85), με τον Σπυριδονίδη να διαμορφώνει στο τέλος το 44-85.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, έχοντας αποσύρει τους «βασικούς» και δοκιμάζοντας σχήματα και πρόσωπα, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με το τελικό 104-54, με το +50 να ήταν και μέγιστη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 31-48, 44-85, 54-104

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Λάνγκφορντ 14 (4), Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδονίδης 9 (1), Ντεκόζι 2, Πόσλεϊ (0/9 σουτ), Μιλεντίγιεβιτς, Κάτζος, Ρούνης, Μπεκρής, Χάινς 17 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10, Μιλουτίνοφ 12, Τιλί 9 (2), Μάντζαρης 20 (4/8τρ.), Ρόμπερτς 11 (1), ΜακΛίν 9, Μπράουν 20 (5/9τρ.), Τολιόπουλος 4, Στρέλνιεκς 7 (1), Μπόγρης 2.

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr