Facebook Pixel Sportdog.gr | Τεράστιος Ντόντσιτς - Με buzzer beater έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ και στέρησε το... δώρο από τον ΠΑΟ!
| 2018-03-30 21:59:00

Σπουδαία νίκη για τη Ρεάλ με 79-82 επί του Ερυθρού Αστέρα.

Λίγο έλειψε ο Ερυθρός Αστέρας να ρίξει στο καναβάτσο την Ρεάλ Μαδρίτης και να κάνει δώρο στον Παναθηναϊκό, αλλά ο μεγάλος Λούκα Ντόντσιτς σκόραρε με τρίποντο 1" πριν από το τέλος κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Πλέον, οι «πράσινοι» για να πάρουν αβαντάζ έδρας θέλουν δικό τους 2/2 και είτε ήττα του Ολυμπιακού από την Ζαλγκίρις είτε ήττα της Ρεάλ εντός έδρας από την Μπάμπεργκ.

Πολύ αποφασισμένη μπήκε στο παρκέ η Ρεάλ με αποτέλεσμα να «χτίσει» διαφορές από νωρίς. Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε... πάρτι στο παρκέ (12π., 4ριμπ.) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +7 (20-27) και τέσσερα λάθη των Σέρβων. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε ως σημείο αναφοράς τον Άλεν Όμιτς στο δεύτερο δεκάλεπτο κι αυτό του επέτρεψε να μειώσει σε 39-43 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον Ντόντσιτς να συνεχίζει τα... δικά του, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ελέγχουν την αναμέτρηση ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμη και σε διψήφια επίπεδα. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 57-64, αλλά τα δεδομένα άλλαξαν λίγο αργότερα. Οι Σέρβοι μπήκαν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Όμιτς για το 66-64. H διαφορά έφτασε και στο +6 (70-64), αλλά η Ρεάλ συνήλθε και αντέδρασε με σερί 0-8 για το 70-72. Ο Φελντέιν έβαλε τρίποντο για το 73-72, αλλά ο Ταβάρες βρήκε σκορ δυο φορές κι έκανε το 73-76.

O Όμιτς συνέχισε το κρεσέντο του για το 75-76 πριν ακολουθήσει μία βολή του Τόμπκινς. Φελντέιν και Μπιέλιτσα αστόχησαν σε τρίποντα και ο Τόμπκινς κάρφωσε στην άλλη πλευρά για το 75-79. Οι Μαδριλένοι έδειξαν τάσεις αυτοχειρίας και ο Όμιτς ισοφάρισε (79-79) 5" πριν από το τέλος. Ο σπουδαίος Λούκα Ντόντσιτς πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης, «ξάπλωσε» τον αντίπαλό του και σκόραρε για το τελικό 79-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-43, 57-64, 79-82

Πηγή: sdna.gr