Facebook Pixel Sportdog.gr | «Σάρωσε» την ΤΣΣΚΑ η εκπληκτική Ζαλγκίρις του «Σάρας»!
| 2018-03-30 22:18:00

«Σάρωσε» την ΤΣΣΚΑ η εκπληκτική Ζαλγκίρις του «Σάρας»!

Νίκη με 85-73 για τους Λιθουανούς.

Εντυπωσιακή ήταν η Ζαλγκίρις απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και δίχως να χάσει το προβάδισμα, παρά τα... ξεσπάσματα της ρωσικής ομάδας, έφτασε στη νίκη, φτάνοντας στο 17-12 και θα παλέψει ως το τέλος για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει των Play off της Euroleague.

Οι Λιθουανοί μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και πήραν τα ηνία. Ο Μπράντον Ντέιβις έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στο +5 για τους γηπεδούχους (23-18). Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά, με την Ζαλγκίρις να κρατά τον έλεγχο για το 48-42 του πρώτου μέρους.

Ο Νάντο Ντε Κολό ανέλαβε δράση για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ο Γάλλος γκαρντ πήρε... μπρος και αυτό είχε σαν συνέπεια η διαφορά μειώθηκε, με την Ζαλγκίρις να διατηρεί το προβάδισμα για το 64-60. Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι. Με επί μέρους 14-2 στο πρώτο 5λεπτό του δεκαλέπτου έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, με τη διαφορά να φτάνει στους 18 πόντους (80-62, 35'). Μέχρι το φινάλε η κατάσταση δεν άλλαξε, παρά μόνο η διαφορά, την οποία και μάζεψε η ΤΣΣΚΑ για το τελικό 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 48-42, 64-60, 85-73.

Πηγή: sdna.gr