Facebook Pixel Sportdog.gr | Τρομερό ντέρμπι στον «εμφύλιο» της Ρωσίας - Έκανε το 1-0 με πολύ άγχος η ΤΣΣΚΑ
| 2018-04-17 22:24:00

Τρομερό ντέρμπι στον «εμφύλιο» της Ρωσίας - Έκανε το 1-0 με πολύ άγχος η ΤΣΣΚΑ

Το πάλεψε ο Μπαρτζώκας, αλλά έχασε με 98-95.

Ο Μπαρτζώκας έβγαλε άσο απ' το μανίκι (Βιάλτσεφ), ο Ιτούδης έχασε τον σταρ του (Ντε Κολό) στα μισά του αγώνα, αλλά η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε από το -9 του ημιχρόνου, νίκησε με 98-95 την Χίμκι κι έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στο Final Four.

Η Χίμκι βρήκε χρυσή ευκαιρία για μπρέικ με το καλημέρα στη σειρά με την ΤΣΣΚΑ, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη... μίλησε στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τον τραυματισμό του Ντε Κολό στη δεύτερη περίοδο, πήρε αυτό που ήθελε και απέχει δυο νίκες από το Final Four του Βελιγραδίου.

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών με 22 πόντους (5/8 3π.) και 5 ασίστ, ενώ πάρα πολλές μάχες έδωσε κάτω από τα καλάθια ο Οθέλο Χάντερ (18π., 8ριμπ.). Από πλευράς Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ είχε 22 πόντους με 8/20 σουτ, ενώ κρυφό χαρτί αποδείχθηκε ο Εγκορ Βιάλτσεφ με 21 πόντους και 5/9 τρίποντα. Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη (19/4) στις 20:00.

Κάτι από... ΝΒΑ θύμιζε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να πηγαίνει πολύ ψηλά και την Χίμκι να κυριαρχεί. Οι Γκιλ-Μάρκοβιτς έδωσαν το έναυσμα για το εξαιρετικό ξεκίνημα και το 12-20 του πέμπτου λεπτού. Οι Ντε Κολό και Κλάιμπερν ήρθαν από τον πάγκο δίνοντας λύσεις στην ΤΣΣΚΑ, αλλά ο Μπαρτζώκας είχε... κρυφό χαρτί τον Βιάλτσεφ (τρία 3π.) και ο Άντερσον διαμόρφωσε με τρίποντο το «γεμάτο» 25-34 της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11 ασίστ και 6/12 3π. σ' αυτό το σημείο.

Ο Ιτούδης «τσίτωσε» τους παίκτες του, οι οποίοι είχαν καλύτερη παρουσία στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου. Η διαφορά, με δύο τρίποντα του Σέρχι, έπεσε και στο -3 (43-46), αλλά η Χίμκι ανέβασε ξανά στροφές και κατάφερε να είναι στο +8 (46-54) με το φινάλε του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο και μάζεψαν πολύ γρήγορα τη διαφορά (54-56, στο 23'). Ο Αντόνοφ μάλιστα βρήκε μπροστά και ισοφάρισε με τρίποντο σε 64-64, την ώρα που ο Σβεντ είχε χρεωθεί με 4ο φάουλ. Ρόμπινσον και Άντερσον έγιναν σημείο αναφοράς για την Χίμκι που κατάφερε να είναι μπροστά (72-75) και στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με... μπλακ-άουτ της Χίμκι και συνεχόμενες βολές ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 11-0 για το 83-75 που έβαλε την ομάδα του Ιτούδη σε πολύ καλύτερη θέση. Ο Σβεντ επέστρεψε στο παρκέ και έδωσε σκορ βάζοντας μάλιστα το τρίποντο για το 93-90, 1:30 πριν το τέλος. Με 40" να μένουν για το τέλος, ο Βιάλτσεφ πάτησε γραμμή και ο Χάντερ σκόραρε για το 95-90. Τίποτα δεν άλλαξει ως το τέλος και η ΤΣΣΚΑ νίκησε με 98-95.

Τα δεκάλεπτα: 25-34, 46-54, 72-75, 98-95

Πηγή: sdna.gr