Facebook Pixel Sportdog.gr | «Ριφιφί» του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ – «Καμπανάκι» για ΑΕΚ πριν το Final Four!
| 2018-04-28 20:41:00

«Ριφιφί» του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ – «Καμπανάκι» για ΑΕΚ πριν το Final Four!

Τεράστια νίκη των Πατρινών με 76-75 σε παιχνίδι-θρίλερ!

Στο τελευταίο της παιχνίδι πριν το Final Four του Basketball Champions League (4-6 Μαΐου) η ΑΕΚ προβλημάτισε, καθώς ηττήθηκε από τον Προμηθέα Πατρών με 76-75 μέσα στο ΟΑΚΑ.

Σημαντικό βήμα για την τετράδα έκανε ο Προμηθέας Πατρών, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΚ με 76-75 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά στο τέλος η ομάδα της Πάτρας ήταν αυτή που “χαμογέλασε”. “Ήρωας” για τους Πατρινούς ήταν ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

H ομάδα της Πάτρας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 9-4. Ο Προμηθέας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κράταγε σταθερά το προβάδισμα των πέντε πόντων (13-18), με τον Ντράγκαν Σάκοτα να έχει πολλά παράπονα από την άμυνα των παικτών του. Οι “κιτρινόμαυροι” ξύπνησαν και με επί μέρους σκορ 7-2 στα τελευταία δυόμισι λεπτά της περιόδου ισοφάρισαν το παιχνίδι (20-20).

Οι φιλοξενούμενοι, όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ξεκίνησε καλά και με σερί 7-0 ανέκτησε τα ηνία (20-27). Ο Προμηθέας ήταν πολύ καλός μέχρι και τα μέσα της περιόδου και είχε σε απόσταση την Ένωση (25-33). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με δικό της σερί 6-0 μείωσε στο καλάθι (31-33), μ΄αυτή τη διαφορά να μένει μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (35-37).

To παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ντέρμπι. Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τρίποντο του Γκριν, αλλά ο Σαλούστρος απάντησε και έφερε το ματς ξανά στα ίσια (43-43). Η Ένωση κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του σκορ και προηγήθηκε για πρώτη φορά με έξι πόντους (51-45). O Προμηθέας, όμως, έκανε την αντεπίθεση του και με επί μέρους 15-5 προηγήθηκε με 60-56.

Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου απάντησε με δικό της σερί 7-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (63-62). Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στη συνέχεια, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι (72-71). Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 74-73, αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Νίκος Γκίκας.

Ο Έλληνας γκαρντ 47” πριν το τέλος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (μέχρι εκείνο το σημείο είχε 0/5 τρίποντα) και έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με 76-74. Ο Γκριν στην επόμενη φάση κέρδισε φάουλ, αλλά ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει (75-76).

Ο Νίκος Γκίκας 21.4” πήρε ακόμη ένα σουτ, αλλά αυτήν τη φορά ήταν κακό, καθώς έκανε airball. Ο Προμηθέας έπαιξε εξαιρετική άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα,έκλεψε την μπάλα και πήρε μία σπουδαία νίκη με 76-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 35-37, 56-60, 75-76
ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11, Γκριν 7 (2), Χάρις 19 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Χάντερ 6, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Μαυροειδής 1, Καββαδάς 2
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 5 (1), Φαγέ 14 (2), Σαλούστρος 15 (1 τρ., 10 ριμπάουντ), Χωλ 14 (2), Έλις 12, Τουντζιαράκης 2, Γκίκας 3 (1/7 τρ.), Γερομίχαλος, Μιλόσεβιτς 11 (2), Πράθερ

ΠΗΓΗ: ebasket.gr