Facebook Pixel Sportdog.gr | Κόντρα Δικεφάλων στα πλέι οφ - Η ΑΕΚ νίκησε την Κύμη και τώρα... ΠΑΟΚ!
| 2018-05-13 18:49:00

Κόντρα Δικεφάλων στα πλέι οφ - Η ΑΕΚ νίκησε την Κύμη και τώρα... ΠΑΟΚ!

Η Κύμη έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ για ένα ημίχρονο και... κάτι, όμως η Ένωση βρήκε λύσεις στην επίθεση, πήρε τη νίκη (82-76) και πλέον ετοιμάζεται να τεθεί αντιμέτωπη με τον ΠΑΟΚ στην πρώτη φάση των πλέι οφ.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια της Basket League η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε στο “Νίκος Γκάλης” της Κύμης με 82-76. Η Ένωση δυσκολεύτηκε για σχεδόν τρία δεκάλεπτα, αλλά εν τέλει κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες ύστερα από την ήττα από τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε γρήγορα με 6-2, αλλά η Κύμη απάντησε με μικρό σερί 5-0 και πέρασε μπροστά (6-7). Το παιχνίδι σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο ήταν “ντέρμπι” με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Το τέλος της περιόδου τις βρήκε ισόπαλες με 21-21.

Η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 7 πόντων (36-29). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν την άφησαν να ξεφύγει και με επί μέρους 11-4 σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε εκ νέου το ματς (40-40).

Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (52-53). Σ΄εκείνο το σημείο η ΑΕΚ βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ. Η “Βασίλισσα” με επί μέρους 12-2 προηγήθηκαν με 62-53 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με μία καλή διαφορά.

Η Κύμη προσπάθησε στην τελευταία περίοδο να κάνει την ανατροπή και πλησίασε στους τέσσερις πόντους (78-74). Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα διατήρησαν όμως το προβάδισμα τους και έφτασαν στη νίκη με 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-40, 62-53, 82-76

Πηγή: ebasket.gr