Facebook Pixel Sportdog.gr | Το πρώτο βήμα! Ο… ατσάλινος ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ και πάει ΟΑΚΑ για την πρόκριση
| 2018-05-16 19:57:00

Το πρώτο βήμα! Ο… ατσάλινος ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ και πάει ΟΑΚΑ για την πρόκριση

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν 78-74 στο Παλατάκι.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος έκανε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε 78-74 την ΑΕΚ και θέλει άλλη μία νίκη για να πάρει και την πρόκριση. Το επόμενο παιχνίδι είναι το Σάββατο στο ΟΑΚΑ.

Oι “ασπρόμαυροι” εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και πατώντας γκάζι στην τελευταία περίοδο (75-65 το σκορ στο 36′) επικράτησαν της ΑΕΚ με 78-74. Πλέον η “Ενωση” θέλει την νίκη το Σάββατο για να ισοφαρίσει την σειρά καθώς σε περίπτωση ήττας την συγκεκριμένη μέρα, ο ΠΑΟΚ θα πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 4-0, η ΑΕΚ “αντέδρασε” (4-5 και 5-7) ενώ ο Κατσίβελης ισοφάρισε (7-7). Το 12-9 έγινε από τον Τζάκσον, το 14-9 από τον Γκος και ο Χάρις διαμόρφωσε με δύσκολο καλάθι το 14-11. Ο Σάκοτα ήταν ο υπεύθυνος για το 14-13 και ο Λαρεντζάκης έδωσε το προβάδισμα στην “Ενωση” (15-16). Ο Ντράγκαν Σάκοτα δέχτηκε τεχνική ποινή (17-16) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 17-20.

Ο Μαργαρίτης έγραψε το 22-22 (η ΑΕΚ είχε προβλήματα με τα τρία φάουλ των Πάντερ και Χάντερ), ακολούθησε εύστοχο δίποντο του Πέτεγουεϊ (24-22) και ο Χάρις “απάντησε” με σουτ έξω από τα 6.75 (24-25). Τρίποντο πέτυχε και ο Τζέιμς (24-28) ενώ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 10 πόντους (24-34). Ο Πέτεγουεϊ “ξεκόλλησε” τον ΠΑΟΚ (27-34) και ο Χαραλαμπόπουλος “έφερε” τους “ασπρόμαυρους” στο -4 (30-34). Πάλι οι γηπεδούχοι ευστόχησαν για τρεις (33-36) αλλά ο Σάκοτα έκανε το 33-39. Στο ημίχρονο η ΑΕΚ κέρδιζε με 37-41.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η “Ενωση” έφτασε στο +7 (44-51) ενώ ο Κόνιαρης μείωσε σε 48-53. Ο Τζάκσον ήταν ο υπεύθυνος για το 50-55, το 53-55 έγινε από τον Πέτεγουεϊ και ο Χάρις ευστόχησε σε μια βολή (53-56). Ο Κόνιαρης έκλεψε και κάρφωσε (57-56) ξεσηκώνοντας το “Παλατάκι” ενώ ο Γκος έκανε το 58-56. Μετά από ωραία συνεργασία ήταν σειρά του Καββαδά να καρφώσει (58-59), ο Ξανθόπουλος ευστόχησε για τρεις (58-62) και οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +4 (58-62) στο 30′ (η “Ενωση” συνέχιζε το ματς δίχως τον Χάντερ που είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ).

Ο Γκος “χτύπησε” από τα 6.75 (63-62 στο 32′) ενώ λίγο μετά το 33′ ο Κόνιαρης διαμόρφωσε το 68-62 (8/18 τρίποντα οι Θεσσαλονικείς) και έτσι οι “ασπρόμαυροι” ξεκίνησαν με σερί 10-0 στην τελευταία περίοδο. Οι πρώτοι πόντοι της ΑΕΚ “ήρθαν” από τον Γκριν (68-65) αλλά ξανά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από το τρίποντο (71-65). Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (73-65) και στο 36′ οι “ασπρόμαυροι” έφτασαν στο +10 (75-65). Ο Πάντερ διαμόρφωσε το 75-67, ο Μαργαρίτης το 76-68 ενώ στο 38′ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Ελληνας φόργουορντ του ΠΑΟΚ (76-70 με βολές του Χάρις).

Εχασε την ευκαιρία ο Πάντερ να ρίξει κι άλλο την διαφορά (έκλεψε αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει), αστόχησε αργότερα και ο Τζέιμς (σε τρίποντο) και ο τελευταίος στα 36” πριν την λήξη κέρδισε φάουλ (76-72). Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν λάθος στα 28” και η ΑΕΚ είχε νέα επίθεση, ο Γκριν έκανε το 76-74 στα 20” πριν το τέλος ενώ στα 13” ο Κόνιαρης έγραψε το 78-74. Ο Σάκοτα αστόχησε για τρεις και οι “ασπρόμαυροι” πήραν την νίκη (78-74).

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1), Γκος 16 (1), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουει 17 (3), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2)

ΑΕΚ: Τζέιμς 14 (2), Γκριν 9 (1), Χάρις 12 (1), Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5