Facebook Pixel Προμηθέας - ΠΑΟΚ 79-81
| 2018-06-02 20:02:00

Πήρε το... θρίλερ στην Πάτρα ο ΠΑΟΚ!

«Έσπασε» την έδρα του Προμηθέα με 81-79 ο Δικέφαλος.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League, καθώς επικράτησε με 81-79 στην έδρα του Προμηθέα Πατρών σε ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη.

Άλλη μια σπουδαία νίκη για τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας, με μυαλωμένο παιχνίδι, έξυπνες επιλογές στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και καθαρό μυαλό. Νίκη που γίνεται σπουδαιότερη με βάση το ότι ο αγώνας στο τέλος ήταν "θρίλερ"! Απέναντι σε έναν Προμηθέα, που πάλευε με τρίποντα και βολές. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε ότι δεν είναι τυχαία η πορεία της από τον Ιανουάριο και μετά και πήρε δίκαια το προβάδισμα για την 3η θέση, έχοντας πλέον τον επόμενο αγώνα στην έδρα της. Θυμίζουμε ότι η σειρά κρίνεται στις 3 νίκες.

Ο αγώνας

O ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, παρά την απουσία του Χαραλαμπόπουλου, ήταν πολύ καλός επιθετικά, με σωστό γύρισμα της μπάλας και επιλογές. Κατάφερε έτσι να προηγηθεί απ' την αρχή του αγώνα (3-5, 8-14 με τρίποντο του Κόνιαρη και 18-25 σκορ τέλος πρώτης περιόφδου), με πιο χαρακτηριστικό στοιχείο της πολύ καλής παρουσίας του τα... 8/8 δίποντα που είχε. Ο Προμηθέας, που είχε επίσης σημαντικές απουσίες, αυτές του Σαλούστρου και του Μιλόσεβιτς, προσπαθούσε από μακριά να μειώσει ή να προσπεράσει, αλλά έχοντας 4/14 τρίποντα δεν είχε καλύτερη τύχη απ' το -7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζάρας έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με +9 (18-27) και ο Πέτεγουεϊ με τρίποντο στον αιφνιδιασμό έκανε το 18-30 στο 21', φτάνοντας σε ένα σερί 0-11. Ο Προμηθέας "ανέβηκε" στο γήπεδο για να πιέσει, ο Γκίκας μείωσε σε 24-32 και λίγο μετά ο Πράδερ σε 28-34, με τους Θεσσαλονικείς να είναι άστοχοι σε δύο κατοχές και αργοί στις επιστροφές στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθούν τα δύο τρίποντα των Πατρινών. Η εικόνα δεν άλλαξε, ο Πράδερ συνέχισε να ευστοχεί (33-34 στο 15'), όμως τα πάντα ξεκινούσαν απ' την άμυνα των γηπεδούχων, που βελτιώθηκε. Με ένα τρίποντο του Γκος ο ΠΑΟΚ πήρε "ανάσα" (33-39) κι ο Κατσίβελης έκανε το 33-41 στο 17'. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι με τον Πράδερ (38-41) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-43. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε όλα τα στατιστικά (δίποντα, τρίποντα, ριμπάουντ), αλλά έχοντας μόλις 5/11 βολές και 4 λάθη παραπάνω ήταν μπροστά μόνο με 3 πόντους

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο β' ημίχρονο, με τον Γκίκα να κυνηγάει τον Γκος, μείωσαν σε 42-44, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις απ' τον Τζάκσον στον οποίο περνούσε συχνά τη μπάλα. Ο Κατσίβελης όμως με τρίποντο στο 23' έκανε το 43-49, αλλά το αυστηρό φόρτωμα του Τζάκσον με 4 φάουλ σε πέντε λεπτά έφερε το 47-51 στο 25'. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με τρίποντα και πάλι, παρέμεναν άστοχοι (7/28 ως τότε) και ο "Δικέφαλος" με πιο μυαλωμένο παιχνίδι, παρά κάποια λάθη, πέρασε μπροστά με τον Χρυσικόπουλο με 49-57. Οι γηπεδούχοι έφταναν στο καλάθι μόνο με βολές του Φαγέ, αλλά ο Λίποβι βρήκε τον δρόμο και έξω απ' τα 6.75 για να μειώσει στο 29' σε 54-57 και να "κλείσει" το τρίτο δεκάλεπτο με 55-58 με τον Προμηθέα να έχει... 26 βολές και τον ΠΑΟΚ 13...

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με τον Χολ (59-58) αλλά ο Γκος επανέφερε τον ΠΑΟΚ μπροστά με τρίποντο. Ο Γκίκας όμως με δύο δικά του τρίποντα έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με 67-62 και ακολούθησε "μάχη". Ο Γκος με τρίποντο έκανε το 69-67 και ο Τζόουνς ισοφάρισε σε69-69 στο 36'. Ο Μαργαρίτης έβαλε τον "Δικέφαλο" επάνω στο σκορ με 69-71, τα φάουλ εναντίον του συνεχίστηκαν. Ο Πράδερ έκανε το 73-73 στο 38' και ο Φαγέ έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο για το 76-75! Ο Μαργαρίτης με νέο δικό του καλάθι έκανε το 76-77, ο Πράδερ το 78-77, ο Πέτεγουει το 78-79, ο Μαργαρίτης κόβει τον Φαγέ στα 19'' και ο Πέτεγουει με μία βολή το 78-80 στα 18'', ο Πράδερ στα 11'' έβαλε μία επίσης, για το 79-80 στα 8''. Ο Λάκι Τζόουνς ευστόχησε επίσης σε μία, 79-81 στα 6'', ο Προμηθέας έκανε λάθος στο τέλος κι ο ΠΑΟΚ πήρε τη σπουδαία (και δίκαιη) νίκη με 79-81, παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας...

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-43, 55-58, 79-81

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 20 (5/14 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Φαγιέ 17 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πράδερ 20 (2), Έλις, Τουτζιαράκης 2 (2/6 βολές), Γερομιχαλός, Δημάκος 2, Χολ 7 (4 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Παπαθεδώρου): Κρουμπάλι 10, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 11, Γκος 18 (3), Τζόουνς 6, Πέτεγουεϊ 11 (2), Χρυσικόπουλος 4, Ζάρας 6 (0/4 τρίποντα), Κατσίβελης 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Τζάκσον 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 11/22 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 24/34 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 25/33 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 10/21 βολές, 34 τρίποντα (29 αμυντικά - 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: θα γίνει την Τετάρτη (6/6) στις 18:30 στο "Παλατάκι".

ΠΗΓΗ: sdna.gr