Facebook Pixel Πω πω ένας ΠΑΟΚ - Έριξε κατοστάρα στον Προμηθέα με μπασκετάρα
| 2018-06-06 20:03:00

Πω πω ένας ΠΑΟΚ - Έριξε κατοστάρα στον Προμηθέα με μπασκετάρα

Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση πρόσθεσε ο ΠΑΟΚ στη φετινή σεζόν, επικρατώντας, για το 2-0 στη σειρά των τελικών της 3ης θέσης, με το σαρωτικό 100-61 του Προμηθέα Πάτρας, στο "Παλατάκι". Άλλη μια νίκη θέλουν οι Θεσσαλονικείς, το Σάββατο ο τρίτος αγώνας στην Πάτρα.

Εχοντας ενέργεια στο παιχνίδι του, δίκην διάθεσης για την κατάκτηση μια ώρα... αρχύτερα της 3ης θέσης, ο ΠΑΟΚ κατάφερε από νωρίς να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να μην... κοιτάξει πίσω του. Άλλωστε ο Προμηθέας από νωρίς πέταξε λευκή πετσέτα, εξ αρχής σχεδόν δεν έβαλε τους λεγόμενους "βασικούς" κι έτσι οι γηπεδούχοι, που έδειξαν σοβαρότητα παρά τη μεγάλη από νωρίς διαφορά, πήραν εύκολα τη νίκη και το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Μαργαρίτη, Τζάκσον, Γκος, Κόνιαρη. Τζόουνς κι ο Προμηθέας με αρκετές αλλαγές και τους Χολ, Τουτζιαράκη, Πράδερ, Δημάκο, Γερομιχαλό. Με αλλεπάλληλα τρίποντα και freestyle ρυθμό οι δυο ομάδες "συμβάδιζαν" στο σκορ (5-3 και 7-6) αλλά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ξεφύγουν με 12-6 στο 5'. Με το δεύτερο του τρίποντο ο Κόνιαρης έκανε το 15-6 και λίγο μετά, στο 7', ο Χρυσικόπουλος το 21-11. Το ωραίο μπάσκετ - κυρίως απ' τους γηπεδούχους - συνεχίστηκε (23-13), ενώ ο Δημακός "κρατούσε" τον Προμηθέα (24-16) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 26-16 για τον ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο "Δικέφαλος" δεν σταμάτησε τον ρυθμό του (31-21) παρά τις αλλαγές, που έφεραν όμως και κάποια λάθη που του στέρησαν τη δυνατότητα να ανεβάσει τη διαφορά περισσότερο (35-24). Λίγο μετά ο Μαργαρίτης με τρίποντο έκανε το 40-28, έχοντας 6/6 σουτ εντός πεδιάς (στο 18') και ο Πέτεγουεϊ, παρά τη ζώνη του Προμηθέα, το 45-33, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Διαφορά λογική για την εικόνα του αγώνα στο πρώτο 20λεπτο, καθώς πέραν της διάθεσης των γηπεδούχων, οι αριθμοί ήταν υπέρ τους (21-12 τα ριμπάουντ, 12-8 οι ασίστ και 7-2 τα κλεψίματα).

Ακόμη πιο δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 16-2 προηγήθηκαν με 61-35 στο 24', χάρη σε τρίποντα του Γκος, του Κόνιαρη και του Τζόουνς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα παιδιά στην πεντάδα τους (Μαντζούκα, Καραϊσκο) και το σερί μεγάλωνε (65-35). Ο Δημακός κρατούσε τον Προμηθέα όσο μπορούσε (65-41), ενώ ο Παπαθεοδώρου τράβηξε εκτός αγώνα τους Μαργαρίτη (18 πόντοι σε 18 λεπτά αγώνα, με 7/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο), Γκος (5π.). Αυτό δεν αφαίρεσε κάτι απ' τους γηπεδούχους που παρέμειναν σταθεροί όσον αφορά στην ενέργεια (76-45) για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 74-47.

Ο ΠΑΟΚ παρέμεινε σοβαρός και στην τελευταία περίοδο, παρά τη μεγάλη διαφορά. Συνετέλεσαν σε αυτό οι αλλαγές, που έφεραν παιδιά όπως ο Καρράς στο παρκέ, που ήθελαν να παίξουν καλά, ενώ ο Προμηθέας είχε τα δικά του νέα παιδιά στο παρκέ επί ώρα (85-53 στο 35', 91-55 στο 38'). Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και οι Θεσσαλονικείς σφράγισαν με ευκολία το 2-0 υπέρ τους για την 3η θέση, επικρατώντας με 100-61, με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Πέτεγουεϊ να κάνει το κάρφωμα του αγώνα στο τέλος! Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι στην Πάτρα, το Σάββατο (9/6)

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 45-33, 74-47, 100-61