Facebook Pixel Sportdog.gr | ΣΟΚ για την Εθνική - Έμεινε εκτός 8αδας στο Ευρωπαϊκό!
| 2018-08-01 18:15:00

ΣΟΚ για την Εθνική - Έμεινε εκτός 8αδας στο Ευρωπαϊκό!

Άδοξα ολοκληρώθηκε η προσπάθεια της Εθνικής Εφήβων, καθώς έχασε από τη Γαλλία.

Η Εθνική Εφήβων έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στη Γαλλία, ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων, όμως οι «τρικολόρ» με ξέσπασμα διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν τη νίκη (86-81) και την πρόκριση στην οκτάδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Απέναντι στην Γαλλία η Εθνική Εφήβων είδε τα πράγματα να μην πηγαίνουν καλά από την αρχή. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου βρέθηκε να χάνει με 6-24 στο 8ο λεπτό, όμως με ανατροπή διαρκείας έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι. Μάλιστα οι διεθνείς προηγήθηκαν με 55-46 στο 25ο λεπτό, όμως οι Γάλλοι αντέδρασαν και χάρη στους Αγιάγι και Γιοβό, που έκαναν μεγάλη «ζημιά» στην ελληνική άμυνα, πήραν τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά.

Το τελικό 81-86 υπέρ των «τρικολόρ» αφήνει την Εθνική εκτός οκτάδας και την στέλνει να παλέψει για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Λετονίας. Κορυφαίος της «γαλανόλευκης» ήταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Αρσενόπουλος και Σανδραμάνης, που είχαν 15 και 12 πόντους, αντίστοιχα.

Καλύτερα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Γάλλοι, οι οποίοι βρήκαν λύσεις από Τσούπας και Ντιμάνς και πήραν τα ηνία του αγώνα (6-12, 4'). Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, καθώς οι «τρικολόρ» εκμεταλλεύτηκαν τα ελληνικά λάθη και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (6-16, 5'). Η διαφορά έφτασε και μέχρι τους 18 πόντους, με τον Αγιαγί να σκοράρει από κοντά (6-24, 7'). Στο σημείο εκείνο η Εθνική αφυπνίστηκε και με τον Τσιρογιάννη να δίνει λύσεις κατάφερε να μαζέψει η διαφορά για το 15-27 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Εθνική βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και μάζεψε τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (26-34, 13'). Οι διεθνείς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τους Ρογκαβόπουλο και Αρσενόπουλο να φωνάζουν παρών η διαφορά μειώθηκε σε απόσταση... βολής (34-36, 16'). Ο Γιοβό έδωσε... ανάσα στη Γαλλία, αλλά ο ρυθμός ήταν στα χέρια των παικτών του Βλασσόπουλου και με τον Τσιρογιάννη να σκοράρει ήρθε η ανατροπή (39-38, 18'). Τσουμάνης και Σανδραμάνης ακολούθησαν επιθετικά και η Εθνική έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων (44-40).

Με καλό ρυθμό μπήκε η Εθνική και στο δεύτερο μέρος. Χουγκάζ και Ρογκαβόπουλος έδωσαν λύσεις και η διαφορά αυξήθηκε (50-42, 22'). Η Εθνική συνέχισε να παίζει καλά στην άμυνα και ανέβασε τη διαφορά (55-46, 25'). Οι Γάλλοι είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά εκ νέου με Γιοβό και Αγιάγι (58-55, 27'). Ο Αγιάγι συνέχισε να δίνει λύσεις στους Γάλλους και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (59-59, 29'). Η Εθνική κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, χάρη στον Ρογκαβόπουλο, για το 65-61 της τρίτης περιόδου.

Ο Αγιάγι συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Γάλλοι ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (70-74, 34'). Οι Γάλλοι είχαν τον ρυθμό με το μέρος τους και κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με μπροστάρη τον Γιοβό (72-80, 38'). Ο Γιοβό συνέχισε να κάνει... ζημιά κοντά στο καλάθι και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα σε κρίσιμο σημείο (72-82, 1'32'' για το τέλος).

Η Εθνική αντέδρασε και με επί μέρους 5-0 από Αρσενόπουλο και Τσουμάνη μείωσε (77-82, 56'' για το τέλος). Οι διαιτητές χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον Σανδραμάνη στα 38'' για το τέλος και οι Γάλλοι «καθάρισαν» το παιχνίδι (77-86, 26'' για το τέλος). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με την Γαλλία να παίρνει τη νίκη και την Εθνική να μένει εκτός οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 44-40, 65-61, 81-86.