Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκη με σούπερ Παππά και Μήτογλου για τον ΠΑΟ - Παρών ο Γιαννακόπουλος!
| 2018-09-19 21:29:00

Νίκη με σούπερ Παππά και Μήτογλου για τον ΠΑΟ - Παρών ο Γιαννακόπουλος!

Φιλική νίκη για τους Πράσινους κόντρα στην Ούνικς με 74-70.

Φιλική νίκη επί της Ούνικς Καζάν σε κεκλεισμένων των θυρών προπονητικού χαρακτήρα αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ πήρε σήμερα (19/9) το απόγευμα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (74-70), με τον Θανάση Γιαννακόπουλο να βρίσκεται στο γήπεδο.

Πρώτος σκόρερ των "πράσινων" ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους. Από πλευράς "τριφυλλιού" δεν αγωνίστηκε μόνο ο Νικ Καλάθης, ο οποίος βρίσκεται στη Βαρκελώνη λόγω μιας υποχρέωσης με την Euroleague.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προηγείται με 11-9 στο 5' και την Ούνικς να ισοφαρίζει σε 14-14 στο 7', πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-18 υπέρ του "τριφυλλιού". Οι Ρώσοι προσπέρασαν με 31-27 στο 16', αλλά στο 19' ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε ξανα τα ηνία με 38-34. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγούμενη με 41-35. Οι "πράσινοι" διατηρούσαν αυτό το ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (48-43 στο 25').  Στο 28' η Ούνικς πέρασε μπροστά με 55-53 και εκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 57-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση διατήρησε τον χαρακτήρα του  ντέρμπι με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Τελικά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 41-35, 56-57, 74-70

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ: Μήτογλου 15 (1), Παππάς 10 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Γκιστ 8 (1), Λάνγκφορντ 7, Τόμας 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Λάσμε 5, Παπαγιάννης 5, Βουγιούκας 2, Λοτζέσκι 2, Αντετοκούνμπο 1, Σακελλαρίου, Καλαϊτζάκης