Facebook Pixel Sportdog.gr | Νέος περίπατος για τον Άρη και τώρα... φέρτε του τη Νίζνι!
| 2018-09-22 20:59:00

Νέος περίπατος για τον Άρη και τώρα... φέρτε του τη Νίζνι!

Νίκη-πρόκριση για τους Κίτρινους, που διέλυσαν τη Ντιναμό Τιφλίδας (92-54).

Ο Άρης επικράτησε με 92-54 τη Ντιναμό Τιφλίδας, την απέκλεισε με δύο άνετες νίκες και τώρα θα αντιμετωπίσει τη ρωσική Νίζνι (25-28/9) στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League.

Η Ντιναμό Τιφλίδας αιφνιδίασε τον Άρη όταν προηγήθηκε με 2-7 στο δεύτερο λεπτό, αλλά σύντομα όλα επέστρεψαν στον κανονικό τους ρυθμό.Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου αρχικά με ένα 8-2 προηγήθηκαν με 10-9 στο 6ο λεπτό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με ένα 14-4, το οποίο έστειλε την διαφορά στους 10 πόντου; (26-16) στο δέκατο λεπτό.

Οι Γεωργιανοί δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν και απλά… συμμετείχαν στο υπόλοιπο της «προπόνησης» του Άρη, ο οποίος προηγήθηκε με 49-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έχοντας 70% στα δίποντα (14/20) και 55.6% στα τρίποντα (5/9).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ξεκίνησε με πέντε τρίποντα, συνολικά είχε επτά στο συγκεκριμένα διάστημα, δείγμα της εξαιρετικής ευστοχίας των παικτών του και η διαφορά… εκτοξεύτηκε πάνω από τους 30 πόντους (72-40) στο 30ο λεπτό.

Οι «κίτρινοι» δεν έριξαν ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο τον ρυθμό τους, έκαναν ένα σερί 11-0 και το σκορ έγινε 83-40 στο 33ο λεπτό με το +43 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, μέχρι εκείνο το σημείο.

Το ερώτημα στο υπόλοιπο του αγώνα ήταν αν θα φτάσει ο Άρης στους 100 πόντους, κάτι που δεν κατάφερε με το τελικό 92-54 να αφήνει ικανοποιημένους τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-32, 72-40, 92-54.

Άρης (Αγγέλου):  Βεργίνης 5 (1), Νταλό 3, Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 4, Αγγέλου 9 93), Τζόουνς 13 (3), Κάιζερ 9 (8ρ.), Μποχωρίδης 13 (2), Φλιώνης 3 (1), Μπελ 13 (3), ΜακΓκί 4, Χάρις 14 (3).

Ντιναμό Τιφλίδας (Κοσχάρια): Ντόουελ 14 (2), Γκρντελίντζε , Μπούμπαλο 10 (10ρ.), Μποκοισβίλι  7, Ρεβαζασβίλι, Μιρζιασβίλι, Τσοτσούα 13 (3), Σόουπσαιρ 2, Μπερισβίλι 7 (2), Μακ 1, ΜακΓκόγκι.

ΠΗΓΗ: sdna.gr