Facebook Pixel Sportdog.gr | Φιλική νίκη για Παναθηναϊκό με εντυπωσιακούς Λάσμε και Καλάθη!
| 2018-09-23 22:03:00

Φιλική νίκη για Παναθηναϊκό με εντυπωσιακούς Λάσμε και Καλάθη!

Επικράτησε της Κλουζ με 79-72 στο φιλικό παιχνίδι στη Ρουμανία.

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε... γιορτινή ατμόσφαιρα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε της Κλουζ με 79-72 και έδειξε έτοιμος για το μεγάλο τουρνουά «Πάυλος Γιαννακόπουλος» (27-28/9). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε κάποια κενά διαστήματα αλλά και κάποια «ξεσπάσματα», στα οποία κυριάρχησε απόλυτα, φτάνοντας «σβηστά» στη νίκη με 79-72. Πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση ο Νικ Καλάθης, εντυπωσιακός ο Στεφάν Λάσμε, με καλές στιγμές οι Τζέιμς Γκιστ και ΝτεΣόν Τόμας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 19-11 στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι βρήκαν όμως σκορ και μείωσαν σε 17-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με... φόρα από το 6-0, η Κλουζ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (22-21, 13'), ωστόσο κάποια συνεχόμενα καλάθια του Τόμας έφεραν τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +5 (22-27). Η διαφορά ανέβηκε στους 7 (24-31), με την Κλουζ να επιστρέφει εκ νέου και να μειώνει στον πόντο (30-31). Σε εκείνο το σημείο «μίλησαν» οι Στέφαν Λάσμε, Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθης, που βρήκαν ρυθμό και έδωσαν προβάδισμα εννέα πόντων στους «πράσινους» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-41).

Ο Καλάθης ξεκίνησε... ορεξάτος το δεύτερο μέρος και ο Παναθηναϊκός «φόρτσαρε», με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 14 πόντους διαφορά (48-34). Το παιχνίδι είχε τεθεί ολοκληρωτικά κάτω από... πράσινο έλεγχο, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν να προηγηθούν ακόμα και με 18 πόντους (40-58, 26'), προτού κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (49-63).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 10-2 από πλευράς Κλουζ, κάτι που έφερε τους Ρουμάνους στο -6 (59-65). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν... αγχώθηκε πάντως, διατήρησε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε «σβηστά» στο τελικό 79-72, δείχνοντας έτοιμη για το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-41, 49-63, 72-79

Πηγή: sdna.gr