Facebook Pixel Sportdog.gr | Τεράστια νίκη και πρόκριση στα νοκ άουτ για την Εθνική Γυναικών!
| 2018-09-25 17:47:00

Τεράστια νίκη και πρόκριση στα νοκ άουτ για την Εθνική Γυναικών!

Σπουδαίο κατόρθωμα για τις Ελληνίδες.

Αφού ανέβασε τις… στροφές της στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική Γυναικών νίκησε 58-48 τη Νότια Κορέα και έτσι προκρίθηκε στη νοκ άουτ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που γίνεται στην Τενερίφη.

Κορυφαία για την Ελλάδα ήταν η Σπανού με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, με την Καλτσίδου να είχε 8 πόντους. Μοναδικό «αγκάθι» από το ματς ήταν η αποχώρηση της Μάλτση, στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με ενοχλήσεις στη μέση.

Σφιχτό ήταν το ματς στην αρχή, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (7-7). Στη συνέχεια, η Εθνική ήταν πολύ άστοχη, με αποτέλεσμα η Κορέα να πάει στο +6 (14-8) και να το διατηρήσει μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (17-11). Ωστόσο, τα τρίποντα της Ελλάδας ροκάνισαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (17-16).

Το κακό ξεκίνημα της Εθνικής στη δεύτερη περίοδο έδωσε την ευκαιρία στην Κορέα να πάει στο +7 (25-18), αλλά οι παίκτριες του Κεραμιδά αντέδρασαν, φέρνοντας το ματς στα ίσα (25-25). Όμως, στα τέσσερα τελευταία λεπτά, η Ελλάδα έμεινε χωρίς καλάθι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το -3 (28-25).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 23’ (30-29). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εθνική πήρε τα ηνία, ξεφεύγοντας αρχικά στο +9 (30-39) και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (35-45). Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στην τέταρτη περίοδο, με την Ελλάδα να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, αφού πήγε την υπέρ της διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (35-56) και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 58-48.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 28-25, 35-45, 48-58

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμάτη 5, Λύμουρα 2 (3 α), Σπυριδοπούλου 2, Παυλοπούλου 7, Μάλτση 3 (5 ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 13 (12ριμπ.), Καλτσίδου 8 (4 α, 3κλ), Χριστινάκη 6, Φασούλα 6

Πηγή: sport-fm.gr