| 2018-09-25 19:30:00

Φοβερή η ΑΕΚ, κέρδισε σε φιλικό και την Μπεσίκτας!

Πέμπτη σερί νίκη για την Ένωση.

Ένα ακόμα ενθαρρυντικό μήνυμα ενόψει της νέας σεζόν έστειλε η ΑΕΚ.

Συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επικράτησε και της Μπεσίκτας με 88-82.

Με κορυφαίο τον Σάκοτα (που τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ) η «Ένωση» κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα από τη δεύτερη περίοδο και δεν το έχασε ποτέ μέχρι το τέλος.

Πηγαίνοντας προηγούμενη λοιπόν στο ημίχρονο (42-47) έπαιξε καλή άμυνα στη συνέχεια και βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Ρατάν-Μέις (14 πόντοι) και Γιαννόπουλο (13 πόντοι).

Έτσι, έφτασε με σχετική άνεση στο τέλος στη νίκη, η οποία ήταν η πέμπτη συνεχόμενη στα φιλικά (μετά τις τρεις στο τουρνουά της Κύπρου επί των Παναθηναϊκού, Χίμκι, Μακάμπι και την προχθεσινή επί της Μπάνβιτ επίσης στην Τουρκία).

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-47, 61-65, 82-88

Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Πρέσι, Βεϊσέλογλου 12 (1), Ουτκού Αλ 2, Μπέζινγκ 3 (1), Ντζεγίκ, Γιλντιζλί 11 (1), Γκίμπσον 10 (1), Μπούβα 5, Μουτάφ 13(2), Σιπάχι 2, Αλεξάντερ 20.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (6 ασίστ), Σάκοτα 17 (2), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 7 (1), Ρατάν-Μέις 14 (2), Λαρεντζάκης 10 (1), Γκρίφιν 9 (1 τρ, 5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 13 (3), Χάντερ 10.

Πηγή: sport-fm.gr