Facebook Pixel Sportdog.gr | Πρεμιέρα με νίκη για τον... διπρόσωπο Ολυμπιακό - «Καμπανάκι» ενόψει Χίμκι
| 2018-10-07 18:56:00

Πρεμιέρα με νίκη για τον... διπρόσωπο Ολυμπιακό - «Καμπανάκι» ενόψει Χίμκι

Επικράτησαν με 88-78 του Χολαργού οι Ερυθρόλευκοι στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στη Basket League, καθώς επικράτησε του Χολαργού με  στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ παρουσίασε καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος, είχε σε... κεντρικό πλάνο τους Νίκολα Μιλουτίνοφ (24 πόντοι με 8/10 δίποντα και 7 ριμπάουντ), Αξέλ Τουπάν (12 πόντοι, 3/4 τρίποντα), Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος (15 πόντοι, 4 ασίστ) και πάρα την άσχημη εικόνα που έδειξε στη τρίτη περίοδο (28-12 το επιμέρους σκορ υπέρ του Χολαργού) έκανε το 1-0 στο πρωτάθλημα. Πλέον, οι Πειραιώτες ετοιμάζονται για την πρεμιέρα τους στην Euroleague (12/10, 20:00), στην έδρα της Χίμκι.

Ο Μιλουτίνοφ ξεκίνησε... ορεξάτος το ματς και με 7 πόντους έδωσε από νωρίς προβάδισμα 9 πόντων στον Ολυμπιακό (13-4, 5'). Ο Άρης Λυκογιάννης πήρε τάιμ-άουτ σε εκείνο το σημείο και ο Χολαργός... ανέβασε στροφές, με τους νεοφώτιστους να τρέχουν ένα σερί 9-0 και να ισοφαρίζουν (13-13, 7'). Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε μέχρι το 9' (19-19), όμως οι Μάντζαρης και Τουπάν έφεραν τον Ολυμπιακό στο +5 (27-22) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με... φόρα και με ένα επιμέρους 9-2 ανέβασαν την διαφορά στους 12 πόντους (36-24, 12'). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, βρήκε σκορ από τον... σεληνιασμένο Μιλουτίνοφ, ήταν αρκετά εύστοχος από το τρίποντο και η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σε... πάρτι. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έβρισκε λύσεις και το 31-14 της περιόδου έστειλε τους Πειραιώτες στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 22 πόντων (58-36).

Τρία τρίποντα από τους Σπυριδονίδη και Φιτζπάτρικ έδωσαν το... σύνθημα για μία μικρή αντεπίθεση του Χολαργού, ο οποίος μείωσε στους 9 (63-54) μετά από ένα επιμέρους 18-5 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν συγκεντρωμένος, υπέπεσε σε αρκετά λάθη και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα και στους έξι πόντους (67-61), στο 29'. Η είσοδος του Μιλουτίνοφ έδωσε μία μικρή ανάσα στους Πειραιώτες (70-61), όμως ένα τρίποντο του Καμπερίδη διαμόρφωσε το 70-64 του 30ου λεπτού.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ένα γρήγορο 8-0 του Ολυμπιακού, που έφερε τους γηπεδούχους στο +14 (78-64, 32'). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν παράτησε το ματς και προσπάθησε να επιστρέψει, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα σε διψήφιο επίπεδο, προτού φτάσει στη νίκη με το τελικό 88-78.

Δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78

Ο MVP: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και ήταν ένας από τους λίγους λόγους για χαμόγελα μετά το ματς με τον Χολαργό.

Ο Σκληρός: Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος και ο Αξέλ Τουπάν βοήθησαν αρκετά στη... πρεμιέρα τους στη Basket League, ενώ οι Θωμάς Κώττας και Αλέξης Σπυριδονίδης ξεχώρισαν από την πλευρά του Χολαργού.

Ο Αόρατος: Ο Τένρι Οκερεαφόρ έμεινε στο μηδέν και δεν μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου τον Χολαργό στα 22:21" που βρέθηκε στο παρκέ.

Η Στιγμή: Η εξαιρετική τρίτη περίοδος του Χολαργού (28-12) έδωσε έναν... διαφορετικό αέρα στο ματς, ενώ το 8-0 του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν καθοριστικό.

Η Διαιτησία: Η τριάδα των Σχινά, Ψαριανού και Μαλαμά δεν αντιμετώπισε προβλήματα και παρά τα μικρά παράπονα των φιλοξενούμενων έκανε, σε γενικές γραμμές, καλή δουλειά. Δεν επηρέασαν την τελική έκβαση του ματς.

Η Εξέδρα: Το ΣΕΦ είχε λίγο κόσμο, όμως οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού είδαν ένα καλό και ανταγωνιστικό ματς, που θα τους βοηθήσει να... ζεσταθούν ενόψει της συνέχειας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 5, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοβ 24 (8/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 15 (3), Τίμα 7 (2), Βεζένκοφ 2, Μπόγρης, Μάντζαρης 7 (1), Στρέλνιεκς 3, Τουπάν 12 (3/4 τρίποντα), ΛεΝτέι 11.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9, Γιάνκοβιτς 12, Οκερέαφορ , Αγκμπελεσε 2, Λοβ 11 (1), Κώττας 13, Καμπερίδης 6, Σπυριδωνίδης 12 (4/4 τρίποντα), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Χόκινς 13 (1).

ΠΗΓΗ: sdna.gr