Facebook Pixel Sportdog.gr | «Απόδραση» του Άρη από το Λαύριο – Σπουδαίο «διπλό» της Κύμης στον Πανιώνιο
| 2018-10-07 20:18:00

«Απόδραση» του Άρη από το Λαύριο – Σπουδαίο «διπλό» της Κύμης στον Πανιώνιο

Μεγάλες νίκες των φιλοξενουμένων στην πρεμιέρα.

Με ισάιρθμες νίκες των φιλοξενούμενων ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα της Basket League, αφού ο τόσο ο Άρης όσο και η Κύμη πανηγύρισαν δραματικές εκτός έδρας νίκες.

Οι Θεσσαλονικείς πέρασαν από το Λαύριο (73-70) και η Κύμη από τη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο (93-89).

Λαύριο - Άρης 70-73

Το Λαύριο θέλησε να επιβάλλει τον γρήγορο ρυθμό του από την αρχή και αυτό του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί με 7-2 στο δεύτερο λεπτό. Ο Άρης αντέδρασε με ένα σερί 7-0 για το 7-9 μετά από 60 δευτερόλεπτα και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έβαζαν… μπροστά την επίθεση για να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με ένα σερί 6-0 (19-13 στο 7ο λεπτό), με τους «κίτρινους» να απαντάνε και πάλι μειώνοντας σε 22-21, πριν το 24-21 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε και πάλι δυνατά για να φτάσει στο +6 (29-23), αλλά ο Άρης δεν έχασε την συγκέντρωση του, οι αλλαγές του Αγγέλου βοήθησαν και έτσι με βολές του Βεργίνη το σκορ έγινε 31-33 στο 17ο λεπτό. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Μποχωρίδη, προηγήθηκαν και με 31-35, πριν το 34-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου αλλά δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Αντίθετα η άνοδος του Βεργίνη επιθετικά, έδωσε στον Άρη το δικαίωμα να προηγηθεί με 46-49 στο 27ο λεπτό, ενώ με δίποντο του Κάιζερ οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στο +4 (47-51). Ο Οντιάσε όμως ήταν εκεί για να δώσει στο Λαύριο την ώθηση που έπρεπε να μην χάσει την επαφή στο σκορ και να μπορέσει να κάνει το 51-51 που ήταν και το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης έδειχνε ότι ήθελε ένα καλό δίλεπτο για να πάρει τα ηνία του αγώνα και το πέτυχε όταν με τρίποντο του Μπελ προηγήθηκε με 56-63 στο 34ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα ο Τζόουνς έκανε το 58-65. Το Λαύριο έπρεπε να αντιδράσει και το έπραξε.

Ο Χαραλαμπόπουλος βγήκε μπροστά και με συμπαραστάτη τον Μιλόσεβιτς, κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους σε ένα σερί 8-0 και στο 66-65 με 1΄και 32΄΄ να απομένει για το τέλος. Ο ΜακΓκί πέτυχε ίσως το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα, με… φόλοου για το 66-7, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Τζόουνς με τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Άρη (66-70) με 44 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Το Λαύριο αστόχησε και ο Βεργίνης είχε την ευκαιρία να… τελειώσει το ματς. Αλλά έκανε 0/2, ο Λαμπ σκόραρε (68-70) και το Λαύριο είχε ελπίδα.

Ο Βεργίνης κέρδισε νέο φάουλ, έκανε το 68-71 αλλά έχασε την δεύτερη βολή στα 15 δευτερόλεπτα. Ο ΜακΓκί όμως ήταν εκεί, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, ο Μπελ στην συνέχεια το φάουλ και με μία βολή (68-72), έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων για την νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-21, 34-35, 51-51, 70-73.

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 13 (1), Λούντζης 9 (2), Μιλόσεβιτς 17 (1), Κακλαμανάκης 3, Μέλσον, Μαστρογιαννόπουλος, Περάκης, Νίξον 3, Κουζέλογλου, Λαμπ 17 (2), Οντιάσε 8.

Άρης (Αγγέλου): Φλιώνης 2, Μποχωρίδης 10 (1), ΜακΓκί 8 (11ρ.), Μπελ 8 (1), Χάρις 5 (1), Σλαφτσάκης, Βεργίνης 12 (2), Τζόουνς 15 (2), Νταλό 3 (1), Κάιζερ 8, Αγγέλου 2.

Ο MVP: Ο Λάκι Τζόουνς. Ο Αμερικανός άργησε να… ξυπνήσει αλλά όταν το έκανε πέτυχε μεγάλα καλάθια για τον Άρη και τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους (5/6 βολές, 2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ο Σκληρός: Ο Δημήτρης Βεργίνης. Ήρθε από τον πάγκο και φρόντισε να κρατήσει τον Άρη μέσα στην διεκδίκηση της νίκης με τους πόντους του και την ηρεμία στο παιχνίδι. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 12 πόντους με 6/9 βολές, 0/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα.

Ο Πεσμένος: Ο Τζαμάλ Ντίξον κερδίζει τον τίτλο του… πεσμένου, αν και υπήρχαν και άλλοι υποψήφιοι από το Λαύριο. Ο Ντίξον είχε μόλις 3 πόντους με ¾ βολές, 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και αρκετά λάθη, αγωνιζόμενος για 22 λεπτά.

Η Στιγμή: Ο Λούντζης έκανε την επαναφορά κάτω από το καλάθι του Άρη, ο Νταλό του γύρισε την πλάτη και έτσι ο παίκτης του Λαυρίο έκανε… πάσα στον Γάλλο, ξαναπήρε την μπάλα και σκόραρε.

Η Γκέλα:  Οι βολές που έχασε το Λαύριο ήταν ένα στοιχείο που επηρέασε τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 22/34 βολές και 64% ποσοστό ευστοχίας, νούμερο που σίγουρα δυσκόλεψε αρκετά την προσπάθεια να κερδίσουν.

Η διαιτησία: Οι «άρχοντες» του αγώνα έκαναν πολλά λάθη σε βάρος του Άρη στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, πιο ισορροπημένη η κατάσταση στο δεύτερο μέρος.

Η Εξέδρα: Αν και πρεμιέρα το γήπεδο του Λαυρίου δεν γέμισε, ενώ ευχάριστη νότα οι περίπου 30 φίλαθλοι του Άρη που δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα με τα συνθήματα τους.

Πανιώνιος - Κύμη 89-93

Ντέρμπι με τα όλα της ήταν η αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της πρώτης αγωνιστικής, ανάμεσα στον Πανιώνιο και την Κύμη. Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ ήταν άκρως ανταγωνιστική και πάλεψε μέχρι τέλους για τη νίκη, όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία.

Η Κύμη βρήκε λύσεις από τους Ουάσινγκτον και Ουμπίλα, που ηγήθηκαν για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από τη Νέα Σμύρνη, αρχίζοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στην φετινή Basket League.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο της κατάστασης, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα (11-11, 5'). Σίνγκλερ και Χάρις έδωσαν λύσεις στον Πανιώνιο και η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε προβάδισμα (20-16, 8'). Η Κύμη έμεινε κοντά στο σκορ και με καλάθι του Τουντζιαράκη μείωσε σε 22-20, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κατάφεραν να πάρουν τα ηνία, με Ουμπίλα και Χόρτον μπροστάρηδες (25-31, 14'). Ο Πανιώνιος δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και χάρη σε Μπέρι και Μπράουν μείωσε (32-33, 16'). Το ντέρμπι παρέμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με την Κύμη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (43-44).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλό ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και έφεραν... τούμπα το ματς. Τέιλορ και Μπέρι ανέλαβαν δράση και ο Πανιώνιος «έχτισε» διαφορά (57-50, 24'). Η απάντηση της Κύμης ήταν άμεση. Ένα επί μέρους 9-0 από Σαγκς και Ουάσινγκτον ανέτρεψε την κατάσταση (57-59, 27').

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως η Κύμη είχε τον έλεγχο με Κάμφος και Τουντζιαράκη (65-71, 33'). Ο Ουμπίλα φώναξε παρών και ανέβασε τη διαφορά για την Κύμη (70-77, 34'). Ο Πανιώνιος δεν παραδόθηκε και με τους Δίπλαρο και Μπέρι να σκοράρουν μείωσε σε απόσταση... βολής (80-81, 37'). Ο Σαγκς σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα έφερε στο +5 την Κύμη (83-88, 40'' για το τέλος. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, με την Κύμη να έχει την ψυχραιμία και να φτάνει στη νίκη.

Το δεκάλεπτα: 22-20, 43-44, 59-65, 89-93.

Ο MVP: Ο Ντίβον Ουάσινγκτον ηγήθηκε για την ομάδα της Κύμης, έχοντας 23 πόντους (με 9/12 σουτ) και 4 ριμπάουντ, δίνοντας πολλές λύσεις στην ομάδα του.

Ο Σκληρός: Ο Μάνι Ουμπίλαν ήρθε από τον πάγκο και με τους 15 πόντους και τα 5 ριμπάουντ που μέτρησε έκανε τη διαφορά. Από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Ντέβιον Μπέρι, που με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του.

Ο Αόρατος: Ο Γιώργος Καμπερίδης έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του και δεν βοήθησε σε κανένα σημείο τυο αγώνα τον Πανιώνιο, μένοντας άποντος.

Η Στιγμή: Η αντίδραση της Κύμης στο τρίτο δεκάλεπτο. Το 57-50 στο 24' έγινε 57-63 στο 29' με επί μέρους 13-0.

Η Γκέλα: Η αστοχία του Πανιωνίου στα τρίποντα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μέτρησε 7/22 σουτ τριών πόντων, έχοντας ποσοστό 31%, την ίδια στιγμή που η Κύμη μέτρησε 10/22 τρίποντα και ποσοστό 45%.

Η Εξέδρα: Περίπου 1.000 άτομα στο κλειστό της Νέας Σμύρνης προσπάθησαν να δώσουν ώθηση στην ομάδα του Κρις Χουγκάζ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Δίπλαρος 15 (1 τρίποντο, 10/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπέρι 19 (5/8 δίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τέιλορ 12, Χάρις 8 (2), Σίνγκλερ 16 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Μπράουν 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χουγκάζ 1, Τζονς 6

ΚΥΜΗ (Καστρίτης):  Μπολντς 12 (2), Χόρτον 9, Σαγκς 8 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάμφορ 11 (1), Γουάσινγκτον 23 (5/8 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 2, Μαραγκός 4, Τουντζιαράκης 9, Γερομιχαλός, Ουμπίλα 15 (3)

ΠΗΓΗ: sdna.gr