Facebook Pixel Sportdog.gr | Αδιανόητη αυτοκτονία για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ!
| 2018-10-10 21:20:00

Αδιανόητη αυτοκτονία για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ!

Απώλεσε μεγάλο προβάδισμα και έχασε 79-75 από τη Χάποελ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το... αριστερό στο φετινό Basketball Champions League, αφού "αυτοκτόνησε" και γνώρισε την ήττα με 79-75 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ.

Όπως στην Basket League, έτσι και στο Champions League η εκκίνηση της ΑΕΚ δεν ήταν η καλύτερη δυνατή. Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για ένα ημίχρονο, είδε την Χάποελ Ιερουσαλήμ να ανατρέπει την κατάσταση και να φτάνει στη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ (9-9, 4’). Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν φώναξε παρών και η Χάποελ πήρε τα ηνία (12-14, 6’). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση. Ο Σάκοτα πήρε προσπάθειες και με τη βοήθεια των Καββαδά και Λαρεντζάκη το σκηνικό ανατράπηκε για το 21-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την ίδια όρεξη και την ίδια ενέργεια μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (26-16, 12’). Η κατάσταση παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, με τον Μέις να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (32-21, 14’). Η Χάποελ έδειξε σημάδια αντίδρασης και μάζεψε τη διαφορά με Μπράουν και Όουενς (35-29, 16’). Η ΑΕΚ, όμως συνέχισε να είναι αποτελεσματική στην άμυνα και έκλεισε το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (42-31).

Διαφορετική ήταν η εικόνα της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν ανέλαβε δράση και με τον Τζόνσον να τον πλαισιώνει η διαφορά μειώθηκε (45-42, 23’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει τον έλεγχο της κατάστασης και μαζί το προβάδισμα στο σκορ (45-49, 25’). Ο Φελντέιν ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τρίποντο (45-52, 26’). Η ΑΕΚ αντέδρασε από το σημείο εκείνο και με τους Σάκοτα και Μέις να σκοράρουν ανέτρεψε την κατάσταση (55-53, 28’). Ένα επί μέρους 5-0 από Μπράουν και Μπλατ, όμως, έφερε την Χάποελ στο +3 (55-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Χάποελ είχε πάρει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Τσούμπρεβιτς (55-65, 33’). Η ΑΕΚ είχε «μπλοκάρει» επιθετικά και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, ανεβάζοντας τη διαφορά (59-71, 35’). Ο Γκρίφιν με δικά του σουτ προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ΑΕΚ (65-73, 36’). Η Χάποελ διατήρησε τον έλεγχο, χάρη στον Όουενς (68-77, 38’).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση. Η Ένωση δεν τα παράτησε και με τον Λαρεντζάκη μείωσε σε απόσταση... αναπνοής (75-77, 9,2’’ για το τέλος). Ο Φελντέιν κέρδισε φάουλ αι με 1 βολή διαμόρφωσε το 75-78. Ο Μέις κέρδισε φάουλ στα 4,2’’ αλλά μέτρησε 0/2. Ο Μπάτλερ κέρδισε φάουλ, στα 3,6’’ και «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του για το τελικό 75-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79.

Ο MVP: Μεγάλη εμφάνιση από τον Τζέι Κόβαν Μπράουν, που ηγήθηκε της ομάδας του, έχοντας 21 πόντους και μερικά πολύ μεγάλα καλάθια.

Ο Σκληρός: Τζόνσον και Όουενς είχαν από 10 πόντους και έδωσαν πολλές λύσεις στην Χάποελ.

Ο Αόρατος: Ο Γιόνας Ματσιούλις δεν μπήκε σε κανένα σημείο του αγώνα στο κλίμα, για την ομάδα του, καθώς μέτρησε μόλις 1 πόντο.

Ο Πεσμένος: Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν... ακίνδυνος επιθετικά, καθώς σταμάτησε στους 2 πόντους.

Η Στιγμή: Η συνεργασία Μπράουν-Όουενς που έκανε το σκορ 66-77 και έφερε σε θέση ισχύος  την Χάποελ.

Η Γκέλα: Ο Βινς Χάντερ έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, βγήκε μόνος του στον αιφνιδιασμό και ενώ κάρφωσε, η μπάλα δεν βρήκε τον στόχο στο... blooper της βραδιάς!

Η Διαιτησία: Δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα. Οι διαιτητές κράτησαν ισορροπίες μέχρι τέλους, μοιράζοντας στη... μέση το καρπούζι.

Η Εξέδρα: Περίπου 3.000 φίλοι της ΑΕΚ στο κλειστό. Προσπάθησαν να δώσουν ώθηση στην Ένωση από τα πρώτα λεπτά. Ανάμεσά τους και περίπου 80 φίλοι της Χάποελ Ιερουσαλήμ, που ταξίδεψαν από το Ισραήλ για να στηρίξουν την ομάδα τους.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 10 (2), Χάντερ 16 (11 ριμπάουντ), Ματσιούλις 1, Ράταν Μέις 17 (2/6 τρίποντα,) Σάκοτα 13 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 2, Καββαδάς 3, Λαρεντζάκης 11 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ξανθόπουλος 2

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπράουν 21 (5/15 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπάτλερ 8 (7 ριμπάουντ), Φελντέιν 9 (2), Τζόνσον 10, Όουενς 10 (10 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Τσούμπρεβιτς 4, Ελιγιάχου 4, Οχαγιόν, Στάναταμαϊρ 4 (5 ριμπάουντ)

ΠΗΓΗ: sdna.gr