Facebook Pixel Sportdog.gr | Περίπατος για την Εφές - Διέλυσε τη Μπάγερν μέσα στο Μόναχο
| 2018-10-11 23:12:00

Περίπατος για την Εφές - Διέλυσε τη Μπάγερν μέσα στο Μόναχο

Εύκολη νίκη των Τούρκων με 90-71.

Η Εφές δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο στο Μόναχο. Όταν έπαιξε άμυνα και έβαλε τα τρίποντα, κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στην Μπάγερν και έφτασε στη νίκη με το εντυπωσιακό 90-71.

Ο MVP

Ο Ντόγκους Μπαλμπάι μπήκε στο 7' και άλλαξε τη ροή του αγώνα. Το σκορ ήταν 17-13 εκείνη την ώρα και βοήθησε την Εφές να φτάσει ακόμα και στο +19. Όχι μόνο με την άμυνα του, αλλά συνολικά με την προσφορά του. Είχει 9 πόντους με 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο, πήρε 6 ριμπάουντ, εδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα, 1 τάπα και είχε 17 αξιολόγηση σε 17:13. Συν τοις άλλοις, έβγαλε εκτός ρυθμού τον Γιόβιτς, που ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Εφές εχει γεμίσει το ρόστερ της με σουτερ και στην πρεμιέρα της EuroLeague οι επιλογές δικαίωσαν τον Αταμάν. Η τουρκική ομάδα είχε 11/17 τρίποντα μέχρι το 30' και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 12 στα 20. Την ίδια στιγμή η Μπάγερν είχε 8 στα 25 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπάγερν επέστρεψε με ενθουσιασμό στην EuroLeague και προηγήθηκε με 14-9 στο 6', με τον Γιόβιτς να κάνει εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρες του γηπέδου. Όμως η Εφές είχε περισσότερες λύσεις, κυρίως στην περιφέρεια κι έτσι δεν έχασε τον έλεγχο την αναμέτρησης.

Η είσοδος του Μπαλμπάι από την άλλη, βελτίωσε και την άμυνα της τουρικής ομάδας, που μείωσε σε 19-18 στο 10'. Μότουμ και Λάρκιν βοήθησαν κι αυτοί από την μεριά τους στο επιθετικό κομμάτι και κάπως έτσι ήρθε το 28-36 στο 17' και το 37-44 του ημιχρόνου.

Η Εφές εγραψε και το 37-53 χάρη στους Σιμόν και Μόερμαν με την εκκίνηση της επανάληψης και δεν σταμάτησε εκεί. Στο 27' έκανε το 45-65 και στο 29' το 48-72, με τον Λάρκιν να συνεχίζει να πυροβολεί. Κάπου εκεί η Μπάγερν προσπάθησε να ανακάμψει, δεν κατάφερε όμως τίποτα και η Εφες δια περιπάτου πέτυχε την πρώτη φετινή της νίκη στην EuroLeague  (71-90).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η AUDI DOME γέμισε στην επιστροφή της Μπάγερν στην EuroLeague, όμως οι  5000 οπαδοί των Βαυαρών έφυγαν απογοητευμένοι από το γήπεδο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Πέρεθ, Κολιένσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 37-44, 53-74, 71-90.

ΠΗΓΗ: sport24.gr